Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale societate pe actiuni
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

societate pe actiuni

Am o mare rugaminte: care este capitalul minim pentru infiintare, care este numarul de actionari, ce date trebuie sa mai cunosc pentru a infiinta o societate pe actiuni?

Mutumesc frumos
Mai verifica o data te rog, mai ales legea modificatoare, adica 441/2006: [ link extern ]

"11. Articolul 10 va avea următorul cuprins:
„Art. 10. – (1) Capitalul social al societăţii pe acţiuni sau al societăţii în comandită pe acţiuni nu poate fi mai mic de 90.000 de lei. Guvernul va putea modifica, cel mult o dată la doi ani, valoarea minimă a capitalului social, ţinând seama de rata de schimb, astfel încât acest cuantum să reprezinte echivalentul în lei al sumei de 25.000 de euro."
ContSters20980, utilizator
aba812001 a scris:

Potrivit L31/90:

ART. 10
(1) Capitalul social al societăţii pe acţiuni sau al societăţii în comandită pe acţiuni nu poate fi mai mic de 90.000 lei. Guvernul va putea modifica, cel mult o dată la 2 ani, valoarea minimă a capitalului social, ţinând seama de rata de schimb, astfel încât acest cuantum să reprezinte echivalentul în lei al sumei de 25.000 euro*).

in afara faptului ca nu s-a trecut actul modicator nu vad nici o diferenta intre textele citate :-/
Da, asa e, citisem eu aiurea numai 25.000 de euro, ceea ce corespundea formei vechi a articolului.