avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 260 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale societate pe actiuni
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

societate pe actiuni

Am o mare rugaminte: care este capitalul minim pentru infiintare, care este numarul de actionari, ce date trebuie sa mai cunosc pentru a infiinta o societate pe actiuni?

Mutumesc frumos
Cel mai recent răspuns: ContSters20980 , utilizator 10:37, 5 Mai 2008
Mai verifica o data te rog, mai ales legea modificatoare, adica 441/2006: [ link extern ]

"11. Articolul 10 va avea următorul cuprins:
„Art. 10. – (1) Capitalul social al societăţii pe acţiuni sau al societăţii în comandită pe acţiuni nu poate fi mai mic de 90.000 de lei. Guvernul va putea modifica, cel mult o dată la doi ani, valoarea minimă a capitalului social, ţinând seama de rata de schimb, astfel încât acest cuantum să reprezinte echivalentul în lei al sumei de 25.000 de euro."
Ultima modificare: Duminică, 4 Mai 2008
ContSters20980, utilizator
aba812001 a scris:

Potrivit L31/90:

ART. 10
(1) Capitalul social al societăţii pe acţiuni sau al societăţii în comandită pe acţiuni nu poate fi mai mic de 90.000 lei. Guvernul va putea modifica, cel mult o dată la 2 ani, valoarea minimă a capitalului social, ţinând seama de rata de schimb, astfel încât acest cuantum să reprezinte echivalentul în lei al sumei de 25.000 euro*).


in afara faptului ca nu s-a trecut actul modicator nu vad nici o diferenta intre textele citate :-/
Da, asa e, citisem eu aiurea numai 25.000 de euro, ceea ce corespundea formei vechi a articolului.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Sa si societatea in comandita simpla melchior melchior Care este capitalul social minim pentru constituirea unor astfel de societati? ce particularitati exista pentru constituirea acestora? (vezi toată discuția)
Cpital social sub zero ContSters213537 ContSters213537 Una dintre firmele la care am fost chemata la interviu are un capital social sub zero (-2,838,384). Cum sa interpretez aceasta valoare? (vezi toată discuția)
Capital social la sa alina_vi alina_vi Care este valoarea minima de capital social la o societate pe actiuni? Care este numarul minim de actionari la un SA? (vezi toată discuția)