Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... CO
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

CO

DUPA CATI ANI DE VECHIME SE MAI ADAUGA ZILE LA C.O.
Primul prag --21 zile
Depinde de sectorul in care lucrati ? ... bugetar sau privat ...
bugetar
HG nr.250/1992 privind concediul de odihna si alte concedii ale salariatilor din administratia publica, din regiile autonome cu specific deosebit si din unitatile bugetare
Art. 1. - (1) Salariatii din administratia publica au dreptul, in fiecare an calendaristic, la un
concediu de odihna platit, cu o durata de 21 sau 25 zile lucratoare, in raport cu vechimea lor in munca, dupa cum urmeaza:
Vechimea in munca Durata concediului
- pana la 10 ani 21 zile lucratoare
- peste 10 ani 25 zile lucratoare
......
Cornel Vasile, Consilier juridic