Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Reintorcere din CCC inainte de a implini copilul 2 ani
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Reintorcere din CCC inainte de a implini copilul 2 ani

Buna ziua, sunt mamica unui baietel de 1 an si 5 luni,pe 24.01.2011 am semnat decizia de reintoarcere la munca care prevede urmatoarele:
1.La data de 24.01.2011 inceteaza suspendarea contractului de munca...xxxx al D-nei yyyy
2.D-na yyy se reintoarce in postul de...cu un salariu de....
3.Prezenta decizie poate fi contestata in termen de 30 de zile la Tribunalul Bucuresti
4.Decizia va fi comunicata celor in drept

Intrebarea mea este,chiar trebuie sa merg la Tribunal sa o anulez,sau e de ajuns sa depun o noua cerere de suspendare a contractului pentru a reintra in cic.
M-am razgandit ptr ca mi s-a tot imbolnavit copilul la gradinita si nu merita acest sacrificiu.Deocamdata la primarie nu am depus nici o cerere de suspendare a indemnizatiei.
1. Din momentul in care s-a emis decizia de incetare a suspendarii CIM vi se suspenda si indemnizatia de CCC.
2. Faceti o cerere catre angajator de suspendare a CIM pentru a reintra in CCC si se va relua si plata indemnizatiei pentru CCC.
3. In acelasi timp luati legatura si cu Primaria (unde ati depus dosarul pentru CCC)