Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Reintoarcere la servici din concediu crestere copil
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Reintoarcere la servici din concediu crestere copil

Buna seara!Am un salariat care este in concediu crestere copil(a prins 2 ani sa stea acasa).Acest salariat este un muncitor foarte calificat.IAm doua intrebari:
1Putem sa-l chemam la servici(pe un venit superior indemnizatiei)
2.Daca firma pe viitor(momentan 9 luni avem un contract sigur)nu ii mai mai poate oferi acelasi salariu,se mai poate reintoarce in CIC?
Va multumesc!
1. Indemnizatia pentru CCC poate fi suspendata pe perioada cat salariatul obtine venituri salariale.
2. Poate reveni in CCC atunci cand doreste.
3. Face o cerere catre angajator si solicita incetarea suspendarii CIM si reluarea activitatii in baza aceluiasi CIM.
4. Apoi merge la Primarie, unde a depus dosarul pentru CCC si completeaza o cerere tip de suspendare a indemnizatiei pentru CCC.
5. Cand va dori se reintre in CCC face cerere catre angajator de suspendare a CIM pentru a intra in CCC si la Primarie completeaza o cerere tip pentru reluarea platii indemnizatiei pentru CCC.