Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Contract colectiv de munca pe unitate?
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Contract colectiv de munca pe unitate?

Buna ziua,
Nu de mult timp firma noastra are 23 de angajati.Din cate stiu eu, in momentul in care sunt mai multi de 21 de angajti, angajatorul trebui sa angajeze negocierea pentru semnarea contractului colectiv de munca.Este obligatoriu?
Va rog sa ma lamuriti care este procedura: negociere, semnare, inregistrare ITM...
Va multumesc anticipat.
1. Daca o firma are minim 21 angajati, atunci este obligatorie negocierea colectiva (art.236(2) din Codul muncii.
2. CCM nu se inregistreaza la ITM ci la Directia de munca si protectie sociala din judetul in care isi are sediul firma.
3. Ca sa va explic procedura mi-ar lua mult timp si mult spatiu. De aceea va rog sa studiati art.236-247 din Codul muncii si Legea privind Contractele colective de munca, republicata, nr.130/1996, unde veti gasi raspuns la toate intrebarile dvs. Daca mai aveti, pe urma, nelamuriri le solicitati la Directia muncii sau la noi, pe forum.
Va doresc mult succes, pentru ca este ceva de munca la un CCM!
cris2279 a scris:

Buna ziua,
Nu de mult timp firma noastra are 23 de angajati.Din cate stiu eu, in momentul in care sunt mai multi de 21 de angajti, angajatorul trebui sa angajeze negocierea pentru semnarea contractului colectiv de munca.Este obligatoriu?
Va rog sa ma lamuriti care este procedura: negociere, semnare, inregistrare ITM...
Va multumesc anticipat.

1. Intocmiti CCM - sunt modele pe net, doar ca trebuie sa-l adaptati;
2. proces-verbal alegere a reprezentantului salariatilor, persoana minim 21 ani, min. 1 an in unitate si anexati lista cu semnaturi pentru desemnarea acestuia, la PV;
3. grila de salariza a unitatii, cu salariul minim pe unitate sau economie : un tabel cu indicii de salarizare asa cum ii gasiti in CCMUN, respectand HG 1051/2008
4. intocmiti si regulament intern (acesta nu se trimite cu CCM- ramane la unitate si e bine de avut)
5. Se anexeaza la aceste documente actele soc: statut, CF,
Se semneaza pe ficare pagina de reprez.societatii - directorul si reprez. salariatilor .
Se leaga in 3 exemplare si se depune cu adresa de inaintare la Directia de munca si solidaritate sociala.
Ati inteles, pana aici?
cris2279 a scris:

Buna ziua,
Nu de mult timp firma noastra are 23 de angajati.Din cate stiu eu, in momentul in care sunt mai multi de 21 de angajti, angajatorul trebui sa angajeze negocierea pentru semnarea contractului colectiv de munca.Este obligatoriu?
Va rog sa ma lamuriti care este procedura: negociere, semnare, inregistrare ITM...
Va multumesc anticipat.

Contractul colectiv de muncă negociat la nivel de unitate se încheie în formă scrisă, se semnează de către părţi, se depune şi se înregistrează la Direcţia de Muncă, Solidaritate Socială şi Familie a judeţului in a carei raza teritoriala isi are sediul angajatorul.
Negocierea colectivă, la nivel de unitate, este obligatorie la toţi angajatorii care au cel puţin de 21 de salariaţi.
Negocierea colectivă, la nivel de unitate, nu este obligatorie, ci are caracter facultativ pentru angajatorii care au 20 sau mai puţini salariaţi, dar, prin acordul de voinţă al părţilor, se poate încheia contractul colectiv de muncă, semna şi depune în vederea înregistrării la D.M.S.S.F, pentru a produce efecte juridice.
Contractele colective de muncă se aplică de la data înregistrării lor la D.M.S.S.F.

Actele necesare la depunerea şi înregistrarea C.C.M. la D.M.S.S.F.:
1. Adresa de înaintare;
2. Contractul colectiv de muncă, semnat şi ştampilat de către părţi pe fiecare pagină; la ultima pagină se va preciza numele, prenumele şi funcţia membrilor comisiei de negociere, urmată de semnătură şi ştampilă;
3. Regulamentul Intern;
4. Grila de salarizare cu salariile de bază minime şi maxime din unitate;
5. Hotărâre judecătorească, definitivă şi irevocabilă, de îndeplinire a condiţiilor de reprezentativitate a organizaţiei sindicale sau, după caz, procesul-verbal prin care salariaţii şi-au ales, prin vot secret, reprezentanţii la negociere.

Obsrrvatii :
1. Reprezentativitatea organizaţiilor sindicale, stabilită în condiţiile legii, este valabilă pentru orice contracte colective de muncă încheiate în termen de 4 ani de la data rămânerii definitive a hotărârii judecătoreşti de constatare a reprezentativităţii.
2. Procesul-verbal prin care salariaţii îşi aleg, prin vot secret, reprezentanţii la negociere are valabilitate pentru orice contracte colective de muncă încheiate în termen de 2 ani de la data desfăşurării adunării generale a salariaţilor convocată în acest scop.(Durata mandatului reprezentanţilor salariaţilor nu poate fi mai mare de 2 ani – art. 255, alin. (4) din Legea nr. 53/200 - Codul muncii).
Reprezentantul salariatilor este suficient, nu trebuie sa infiintati sindicat.
CCM la documente utile.
Este necesar adaptarea sa in functie de activitatea societatii.
Sunt necesare anexele la CCM.
Un tabel cu toti salariatii si cu semnatura lor cum ca au participat la alegerea reprezentantilor salariatilor.
Apoi un proces verbal prin care reprezentantii salariatilor si patronatul au fost de acord cu clauzele contractuale si lau semnat.