Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... majorare pensie intretinere minor
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

majorare pensie intretinere minor

Buna ziua, as dori sa stiu cat mai este procentul din venit acordat unui minor, cu titlu de pensie de intretinere in cazul in care cel care plateste mai are un copil minor in intretinere?multumesc.
16% din veniturile nete.
Depinde de nevoile bla-bla... 1/6 este un maxim legal.
16.5% din venitul net realizat de catre cel care mai are un minor in intretinere sau 16,5 % raportat la venitul minim pe economie cand parintele respectiv nu este angajat cu forme legale sau nu realizeaza venituri.
MARTA SIMONA PETRE, Avocat