Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... credite
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

credite

daca persoana fizica este in Biroul de Credit si este unic asociat la un SRL ,firma respectiva poate beneficia de credit?
multumesc
da, nu au legatura
Banca poate sau nu sa acorde un credit unei societati cu asociat unic. Ca regula la momentul in care se intocmeste dosarul de credit, banca solicita si va taxeaza pentru consultarea biroului inclusiv ca persoana fizica. Daca are interes va acorda credit pe societate si in felul acesta se vor stinge restantele la creditul personal - aceasta este practica bancara.
La momentul acordarii oricarui credit banca solicita eliberarea unui bo in alb avalizat in nume propriu de administratorul societatii si/sau asociatul unic.