avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 744 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Executare silită Impartirea bunurilor . Creditorul ipotecar si cel ...
Discuție deschisă în Executare silită

Impartirea bunurilor . Creditorul ipotecar si cel chirograf

Se pot partaja bunurile proprietate comuna - cf.prev.art.400 ind.1 cpc, in situatia in care asupra acestora (imobile) exista o ipoteca de grad 1?
Ce se intampla in situatia in care debitorul are o ipoteca pe imobil dar isi achita regulat ratele la banca dar apare un creditor chirograf care cere partajarea bunurilor? Se poate executa silit imobilul ipotecat in fav. bancii de catre creditorul chirograf? Poate fi constrans ipotecarul sa declare scadent anticipat creditul si sa plece in executare fiindca as doreste creditorul chirograf?
Cel mai recent răspuns: Irina S. , utilizator 11:12, 13 Februarie 2011
sunt prea multe intrebari.un raspuns ar fi ca un amlgam de informatii.eventual incercati sa fiti mai explicita
ca idee, un creditor chirografar are rangul cel mai mic in raportt cu ceilaticreditori.
dc nu se va achita creditorului chirografar, are dreptul de a solicita executarea oricarui bun(imobil-mobil) al rau platnicului(debitorului).
desigur, se va tine cont de rangul preferential al fiecaruia la momentul indestularii tuturor creditorilor( chirografari, ipotecari,etc) tinand cont de anumite criterii
in ce a-ti expus, rezida faptul ca in prezent,acelasi debitor are 2 creditori, respectiv un creditor chirografar iar celalalt fiind o o banca.
faptul ca fata de unul isi respecta obligatiile asumate, nu are nici o valoare juridica raportat cu cel de al 2 -lea creditor.Acesta poate,daca debitul a devenit exigibil,cert,lichid, sa faca imediat demersurile aferente recuperarii lui
Irina S. a scris:

Se pot partaja bunurile proprietate comuna - cf.prev.art.400 ind.1 cpc, in situatia in care asupra acestora (imobile) exista o ipoteca de grad 1?
Irina S. a scris:

Se pot partaja bunurile proprietate comuna - cf.prev.art.400 ind.1 cpc, in situatia in care asupra acestora (imobile) exista o ipoteca de grad 1?

Insist cu aceasta intrebare.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Ipoteca bancii pe 15 ani si...alti creditori Irina S. Irina S. Daca exista un imobil ipotecat de catre banca, pe o perioada de 15 ani dar intre timp apar alti creditori chirografi, ce se intampla cu bunurile ipotecata in ... (vezi toată discuția)
Poate creditorul ipotecar de rang ii sa ceara scoaterea la licitatie a imobilului si sa determine exigibilitatea unei creante garantate cu ipoteca de rangul i? G_A_F G_A_F Am consultat capitolul de executare silita din vechiul cod de procedura (aplicabil in cazul de fata) si nu m-am lamurit pe acest aspect. Sa spunem ca am ... (vezi toată discuția)
Bilet la ordin avalizat osaka osaka Buna ziua, In urma cu doi ani de zile am cumparat un teren la semnarea contractului de credit cu banca mi s-a solicitat si un bilet la ordin avalizat, pe care ... (vezi toată discuția)