Forum Discuţii juridice Executare silită Impartirea bunurilor . Creditorul ipotecar si cel ...
Discuție deschisă în Executare silită

Impartirea bunurilor . Creditorul ipotecar si cel chirograf

Se pot partaja bunurile proprietate comuna - cf.prev.art.400 ind.1 cpc, in situatia in care asupra acestora (imobile) exista o ipoteca de grad 1?
Ce se intampla in situatia in care debitorul are o ipoteca pe imobil dar isi achita regulat ratele la banca dar apare un creditor chirograf care cere partajarea bunurilor? Se poate executa silit imobilul ipotecat in fav. bancii de catre creditorul chirograf? Poate fi constrans ipotecarul sa declare scadent anticipat creditul si sa plece in executare fiindca as doreste creditorul chirograf?
sunt prea multe intrebari.un raspuns ar fi ca un amlgam de informatii.eventual incercati sa fiti mai explicita
ca idee, un creditor chirografar are rangul cel mai mic in raportt cu ceilaticreditori.
dc nu se va achita creditorului chirografar, are dreptul de a solicita executarea oricarui bun(imobil-mobil) al rau platnicului(debitorului).
desigur, se va tine cont de rangul preferential al fiecaruia la momentul indestularii tuturor creditorilor( chirografari, ipotecari,etc) tinand cont de anumite criterii
in ce a-ti expus, rezida faptul ca in prezent,acelasi debitor are 2 creditori, respectiv un creditor chirografar iar celalalt fiind o o banca.
faptul ca fata de unul isi respecta obligatiile asumate, nu are nici o valoare juridica raportat cu cel de al 2 -lea creditor.Acesta poate,daca debitul a devenit exigibil,cert,lichid, sa faca imediat demersurile aferente recuperarii lui
Irina S. a scris:

Se pot partaja bunurile proprietate comuna - cf.prev.art.400 ind.1 cpc, in situatia in care asupra acestora (imobile) exista o ipoteca de grad 1?
Irina S. a scris:

Se pot partaja bunurile proprietate comuna - cf.prev.art.400 ind.1 cpc, in situatia in care asupra acestora (imobile) exista o ipoteca de grad 1?

Insist cu aceasta intrebare.