Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... salariul pe 2011
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

salariul pe 2011

Buna ziua, as dori o lamurire in ceea ce priveste salariul brut pe anul 2011
Se modifica cf CCM la nivel national?
adica 700 x coeficient modificat ??
sau raman salariile la fel
Buna ziua.
Ce stim sigur pana acum este:
Salariul minim brut pe economie 2011 stabilit de Guvernul Romaniei si publicat in Monitorul Oficial nr 0824, conform HG 1193/2010. Este vorba de castigul salarial de baza minim brut pe tara garantat in plata, care intra in vigoare de la data de 1 ianuarie.

Salariul minim brut pe economie in anul 2011 este in valoare de 670 ron / luna pentru un program complet de lucru de 170 de ore in medie pe luna, reprezentand 3,94 lei/ora.

Contractul colectiv 2011-2014 nu s-a aprobat.
Si atunci care este salariul minim al unui muncitor calificat pe 2011 avand in vedere ca nu s-a aprobat Contractul Colectiv pe 2011, unde sunt trecuti coeficientii de salarizare pentru aceasta categorie.
eu care am intocmit decizia la nivel de societate de modificare a salariului brut, statele de plata sunt intocmite in baza acestei modificari AM GRESIT?????
Din raspunsul Ministerului Muncii:
"CCMUNN pe anii 2011-2014 nu a fost inregistrat iar CCMUNN pe anii 2007-2010 este expirat deoarece a fost denuntat. In consecinta, in prezent nu exista CCMUNN, se aplica HG 1193/2010 privind salariul de baza minim brut pe tara garantat in plata de 670 lei".
In aceste conditii, va rog sa ma lamuriti si pe mine, ce coeficient aplicam la un salariat cu studii superioare?
Multumesc anticipat.
CCMUNN pe anii 2007-2010 a expirat, insa cel nou neffind inca inregistrat prevederile celui vechi sunt valabile inca 12 luni.In consecinta se aplica coeficientii prevazuti in CCMUNN pe anii 2007-2010 + sporul de vechime, sau coeficintii prevazuti in contractele colective la nivel de ramuri care sunt inca valabile.