Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Furt
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Furt

Doi prieteni de-ai mei au furat o geanta de la o femeie de pe strada. Acestia au tras de geanta si au fugit. Dupa o luna i-au gasit politia si i-a luat la sectie. Acolo au dat declaratie si le-au luat amprentele. Ei au recuperat geanta cu cheile de la masina, si a mai ramas nerecuperat prortofelul cu carduri si acte si o suma de bani de 500 ron. Urmeaza sa le faca niste teste si o ancheta sociala. Acest lucru se numeste furt sau talharie ? Ce pedeapsa vor primi ?
Se incadreaza la talharie, conf. art 211, alin.3, lit a.Cod penal si se pedepseste cu inchisoare de la 7 la 20 de ani.
Pentru ca:: sunt doua persoane care au furat prin violenta( smulgere) o geanta a unei persoane, aflata in loc public( pe strada).
Am uitat sa mentionez ca cei doi sunt minori cu varsta de 15 ani si ca doar unul a luat geanta de la subbratul femeii, neavand-o pe umar, fara vreun contact fizic cu femeia, iar celalalt fugise de dinainte neparticipand la luarea gentii. Lor le-au zis la politie ca cel mai usor ar scapa doar cu o suspendare cu avertisment sau ceva de genul. Ce este o suspendare cu avertisment ?
NeeD, utilizator
este vorba in aceasta speta de furt calificat( art 209 alin a;d;e).pedeapsa in acest caz este inchisoare de 3-15 ani.fiind vorba de minori,pedeapsa se va reduce cu jumatate.in functie de circumstante,conduita lor,recuperarea prejudiciului,etc
nu prea cred ca este vorba de o..suspendare cu avertisment.
mai ales ca amicii dvs posibil sa mai fi comis(dupa modul de operare-apuca si fugi) si alte asemenea fapte reprobabile societatii.
intrebare:daca ar fi comis acea fapta asupra mamei dvs, cam ce pedeapsa le-ati fi dat dvs,presupunand ca a-ti fi avut aceasta posibilitate? asa,ca idee
Simpla smulgere a gentii,implica deposedare prin forta si incadrarea juridica in opinia mea este cea de talharie,art.211 al 2 lit.a(doua sau mai multe persoane impreuna),lit.e(intr-un loc public),iar cuantumul pedepsei variaza intre 5 ani si 20 de ani inchisoare pentru maturi,iar pentru minori,intre 2,6 ani si 10 ani inchisoare.
Fiind vorba despre infractori minori este obligatorie efectuarea expertizei medico--psihiatrice asupra capacitatii de discernamant a acestora la savarsirea faptei si a anchetei sociale.
Probabil ca lise va da o sanctiune cu executare intr-un Centru de Reeducare,spre limita minima.
Este bine ca parintii minorilor sa achite prejudiciul cauzat partii vatamate.
Totusi...ce inseamna suspendare cu avertisment ? Acestia sunt la prima abatere, deci n-au mai avut niciodata probleme cu politia.