avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 695 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... varsta de pensionare
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

varsta de pensionare

In legea 19/2000 stagiul complet de cotizare este de 30 ani femei si 35 ani barbati,iar varsta standard de pensionare 60 ani femei, 65 ani barbati, peo perioada de 13 ani. Era in discutie un proiect prin care varsta standard de pensionare pt.femei sa fie 63 ani, barbati 65 ani, iar stagiul complet de cotizare 35 ani pt.toata lumea, pana in 2014. S-a modificat deci legea 19/2000? Cum este corect?
Cel mai recent răspuns: Carp Mircea , utilizator 09:32, 10 Februarie 2011
Legea 19/2000 a fost abrogata de legea 263/2010.Legea 263/2010 nu aduce nici o modificare pentru barbati in ceea ce priveste varsta si stagiul complet de cotizare.La femei da.Varsta va ajunge la 63 de ani si stagiul complet la 35 de ani in luna ianuarie 2030.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Dreptul la pensie lilianaG lilianaG Bune ziua, ptr ca am si alte lucruri mai bune de facut decat sa citesc codul muncii - - cine e f.f.f.dragut si imi spune si mie la ce varsta se iese la pensie ... (vezi toată discuția)
Pensionare balintpetru balintpetru Buna ziua! Ma numesc Balint Petru si as dori si eu un raspuns cine ma poate ajuta.Am lucrat la mina 24 ani si 10 luni si in aprilie ... (vezi toată discuția)
Unde se gaseste forma finala a legii pensiilor promulgata de presedinte? arhontele arhontele Este adevarat ca de la 1 ianuarie pentru femei varsta de pensionare este de 63 de ani?Nu se va ajunge progresiv la acesta varsta pana in 2030?O femeie poate ... (vezi toată discuția)