Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... varsta de pensionare
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

varsta de pensionare

In legea 19/2000 stagiul complet de cotizare este de 30 ani femei si 35 ani barbati,iar varsta standard de pensionare 60 ani femei, 65 ani barbati, peo perioada de 13 ani. Era in discutie un proiect prin care varsta standard de pensionare pt.femei sa fie 63 ani, barbati 65 ani, iar stagiul complet de cotizare 35 ani pt.toata lumea, pana in 2014. S-a modificat deci legea 19/2000? Cum este corect?
Legea 19/2000 a fost abrogata de legea 263/2010.Legea 263/2010 nu aduce nici o modificare pentru barbati in ceea ce priveste varsta si stagiul complet de cotizare.La femei da.Varsta va ajunge la 63 de ani si stagiul complet la 35 de ani in luna ianuarie 2030.