Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Unde se gaseste forma finala a legii pensiilor ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Unde se gaseste forma finala a legii pensiilor promulgata de presedinte?

Este adevarat ca de la 1 ianuarie pentru femei varsta de pensionare este de 63 de ani?Nu se va ajunge progresiv la acesta varsta pana in 2030?O femeie poate solicita sa ias ala pensie,de la 1 ianuarie,la 63 de ani?
Cititi legea si anexele [ link extern ]
arhontele a scris:

Este adevarat ca de la 1 ianuarie pentru femei varsta de pensionare este de 63 de ani?Nu se va ajunge progresiv la acesta varsta pana in 2030?O femeie poate solicita sa ias ala pensie,de la 1 ianuarie,la 63 de ani?

Potrivit art. 53 din Legea nr.263/2010 :
(1) Varsta standard de pensionare este de 65 de ani pentru barbati si 63 de ani pentru femei. Atingerea acestei varste se realizeaza prin cresterea varstelor standard de pensionare, conform esalonarii prevazute in anexa nr. 5.
(2) Stagiul minim de cotizare este de 15 ani, atat pentru femei, cat si pentru barbati. Atingerea acestui stagiu se realizeaza prin cresterea stagiului minim de cotizare, conform esalonarii prevazute in anexa nr. 5.