avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 697 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Unde se gaseste forma finala a legii pensiilor ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Unde se gaseste forma finala a legii pensiilor promulgata de presedinte?

Este adevarat ca de la 1 ianuarie pentru femei varsta de pensionare este de 63 de ani?Nu se va ajunge progresiv la acesta varsta pana in 2030?O femeie poate solicita sa ias ala pensie,de la 1 ianuarie,la 63 de ani?
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 06:35, 27 Decembrie 2010
Cititi legea si anexele [ link extern ]
arhontele a scris:

Este adevarat ca de la 1 ianuarie pentru femei varsta de pensionare este de 63 de ani?Nu se va ajunge progresiv la acesta varsta pana in 2030?O femeie poate solicita sa ias ala pensie,de la 1 ianuarie,la 63 de ani?


Potrivit art. 53 din Legea nr.263/2010 :
(1) Varsta standard de pensionare este de 65 de ani pentru barbati si 63 de ani pentru femei. Atingerea acestei varste se realizeaza prin cresterea varstelor standard de pensionare, conform esalonarii prevazute in anexa nr. 5.
(2) Stagiul minim de cotizare este de 15 ani, atat pentru femei, cat si pentru barbati. Atingerea acestui stagiu se realizeaza prin cresterea stagiului minim de cotizare, conform esalonarii prevazute in anexa nr. 5.
...

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Perioada minima de cotizare pentru pensionare rl_lucian rl_lucian Buna ziua, As avea doua intrebari: 1) pentru a putea primi o pensie care este perioada minima de cotizare in sistem (numarul de ani munciti legal)? 2) ... (vezi toată discuția)
Pensie urtimudo urtimudo Buna seara As vrea sa stiu daca m-am nascut in octombrie 1955 ,am facut facultatea 5 ani ,armata 9 luni ,lucrez din septembrie 1981 , cand ma pot pensiona . (vezi toată discuția)
Pensie anticipata in 2011 veronicam veronicam La ce varsta se poate iesii la pensie in 2011, pensi a anticipata este valabila in 2011 ? legea 118/2010 este pana la 31.12.2010 ! (vezi toată discuția)