Forum Discuţii juridice PFA, II, AF - Persoana fizica ... Inchidere PFA
Discuție deschisă în PFA, II, AF - Persoana fizica autorizată, Întreprindere individuală, Asociaţie familială

Inchidere PFA

Buna ziua, ce se intampla cu bunurile din proprietatea unui CMI
(cabinet medical individual) dupa inchiderea acestuia?
Ca sa fiu mai explicit, CMI-ul este propietarul spatiului(apartamentului) in care se deasfasoara activitatea, ce se intampla cu apartamentul dupa inchiderea CMI-ului?
Normele de aplicare (HG nr. 44/2004) a prevederilor art. 48 din Codul fiscal:
,,În cazul încetării definitive a activităţii, sumele obţinute din valorificarea bunurilor din patrimoniul afacerii, înscrise în Registrul-inventar, cum ar fi: mijloace fixe, obiecte de inventar şi altele asemenea, precum şi stocurile de materii prime, materiale, produse finite şi mărfuri rămase nevalorificate sunt incluse în venitul brut.
În cazul în care bunurile şi drepturile din patrimoniul afacerii trec în patrimoniul personal al contribuabilului, din punct de vedere fiscal se consideră o înstrăinare, suma reprezentând contravaloarea acestora incluzându-se în venitul brut al afacerii şi evaluarea se face la preţurile practicate pe piaţă sau stabilite prin expertiză tehnică,,
G David a scris:

Normele de aplicare (HG nr. 44/2004) a prevederilor art. 48 din Codul fiscal:
,,În cazul încetării definitive a activităţii, sumele obţinute din valorificarea bunurilor din patrimoniul afacerii, înscrise în Registrul-inventar, cum ar fi: mijloace fixe, obiecte de inventar şi altele asemenea, precum şi stocurile de materii prime, materiale, produse finite şi mărfuri rămase nevalorificate sunt incluse în venitul brut.
În cazul în care bunurile şi drepturile din patrimoniul afacerii trec în patrimoniul personal al contribuabilului, din punct de vedere fiscal se consideră o înstrăinare, suma reprezentând contravaloarea acestora incluzându-se în venitul brut al afacerii şi evaluarea se face la preţurile practicate pe piaţă sau stabilite prin expertiză tehnică,,

Multumesc frumos pentru raspuns!
Deci- daca trec apartamentul in proprietatea mea, pe langa actele notariale care trebuiesc platite, va trebui sa mai platesc 16% pentru suma declarata la notariat sau dupa o evaluare.
-daca inchid Cmi-ul, apartamentul inca fiind in proprietatea Cmi-ului, acesta va trece automat in proprietatea mea, dar de asemenea va trebui sa platesc un notar plus impozit in functie de avaluare apartamentului?
Multumesc anticipat pentru raspuns!
Alte sfaturi/idei cum as putea sa trec apartamentul din propritatea CMI-ului in proprietate personala, cu o cheltuiala cat mai redusa?
Mentionez faptul ca doresc si inchiderea definitiva a CMI-ului.
Multumesc frumos pentru sfaturi.