Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general decl.112
Discuție deschisă în Contabilitate în general

decl.112

1. in ce rand se trece val. certificatului medical aferente luniilor anterioare pentru care nu s-a depus cerere de recuperare ( se recupereaza lunar prin ne plata contributiei de ind.si concedii)
2. in ce rand se trece contract de munca suspendat pt cresterea si ingrij.copilului
1. Certificatul medical se raporteaza DOAR in luna pentru care a fost emis, nu si retroactiv.
2. Contractele de munca suspendate nu se raporteaza.
#-o....Si totusi, ce facem cu aceste sume, pe care le avem de recuperat, pentru ca am si eu un caz similar??!!
Si-am mai avut o ' buba'....Eu nu am gasit unde se trec copiii in calitate de co-asigurat.....
Daca ma poate sfatui cineva, ii multumesc de pe acum !
depuneti cerere de recuperare. incepand cu ianuarie 2011 se depune cerere lunar. In ceea ce priveste copiii aflati in întretinerea asiguratului nu intra in categoria persoanelor coasigurate
titiana, utilizator
Multumesc pentru raspuns!
Sincer, mi se pare o idiotenie, ai in intretinere parintele si nu ai copilul??????????!!!!!!!! Ce cap a putut sa nascoceasca asa ceva!
P.Daniela a scris:

Multumesc pentru raspuns!
Sincer, mi se pare o idiotenie, ai in intretinere parintele si nu ai copilul??????????!!!!!!!! Ce cap a putut sa nascoceasca asa ceva!

Conform Legii 95/2005
ART. 213*) (1) Urmatoarele categorii de persoane beneficiaza de asigurare, fara plata contributiei:
a) toti copiii pâna la vârsta de 18 ani, tinerii de la 18 ani pâna la vârsta de 26 de ani, daca sunt elevi,
inclusiv absolventii de liceu, pâna la începerea anului universitar, dar nu mai mult de 3 luni, ucenici sau studenti si daca nu realizeaza venituri din munca;

in consecinta copii nu pot fi co-asigurati!!!