Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Concedierea la intoarcerea din concediu crestere copil
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Concedierea la intoarcerea din concediu crestere copil

Buna ziua,

Ma aflu in concediu crestere copil pana pe data de 11.02.2011. Pe data de 28.01.2011 am depus o cerere de reincadrare ca salariat (incetarea suspendarii cim) cu data de 12.02.2011.
Pe data de 09.02.2011 am primit o scrisoare prin posta prin care sunt instiintata despre desfiintarea postului meu cf prevederilor art.65 alin 1 din Codul Muncii. Postul meu este de economist. In firma sunt 2 posturi de economist. Pe celalalt post a fost angajat cineva dupa plecarea mea in concediu postnatal.
Este legal sa se desfiinteze postul meu si sa ramana celalalt post?

Multumesc.
Art. 25. - (1) Angajatorul are obligaţia de a aproba concediul pentru creşterea copilului prevăzut la art. 2 alin. (1), precum şi concediul fără plată prevăzut la art. 6 alin. (1) şi art. 10 alin. (1) şi (2). Perioada de acordare se stabileşte de comun acord cu angajatul.
(2) Este interzis angajatorului să dispună încetarea raporturilor de muncă sau de serviciu în cazul:
a) salariatei/salariatului care se află în concediu pentru creşterea copilului în vârstă de până la un an, respectiv 3 ani, în cazul copilului cu handicap;
b) salariatei/salariatului care se află în plata stimulentului de inserţie prevăzut la art. 7.
(3) Interdicţia prevăzută la alin. (2) se extinde, o singură dată, cu până la 6 luni după revenirea definitivă a salariatei/salariatului în unitate.
(4) Prevederile alin. (2) şi (3) nu se aplică în cazul concedierii pentru motive ce intervin ca urmare a reorganizării judiciare sau a falimentului angajatorului, în condiţiile legii.

conform acestui articol din OUG nr. 111/08.12.2010, angajatorul nu are dreptul sa va concedieze pe o perioada de 6 luni de la revenirea din CIC.
monya a scris:

Art. 25. - (1) Angajatorul are obligaţia de a aproba concediul pentru creşterea copilului prevăzut la art. 2 alin. (1), precum şi concediul fără plată prevăzut la art. 6 alin. (1) şi art. 10 alin. (1) şi (2). Perioada de acordare se stabileşte de comun acord cu angajatul.
(2) Este interzis angajatorului să dispună încetarea raporturilor de muncă sau de serviciu în cazul:
a) salariatei/salariatului care se află în concediu pentru creşterea copilului în vârstă de până la un an, respectiv 3 ani, în cazul copilului cu handicap;
b) salariatei/salariatului care se află în plata stimulentului de inserţie prevăzut la art. 7.
(3) Interdicţia prevăzută la alin. (2) se extinde, o singură dată, cu până la 6 luni după revenirea definitivă a salariatei/salariatului în unitate.
(4) Prevederile alin. (2) şi (3) nu se aplică în cazul concedierii pentru motive ce intervin ca urmare a reorganizării judiciare sau a falimentului angajatorului, în condiţiile legii.

conform acestui articol din OUG nr. 111/08.12.2010, angajatorul nu are dreptul sa va concedieze pe o perioada de 6 luni de la revenirea din CIC.

Aceste prevederi nu-i sunt aplicabile ... vedeti art.1 din OUG nr.111/2010.

In speta, angajatorul poate decide concedierea imediat dupa revenirea din CCC avand in vedere ca se sustine de Ministerul Muncii ca nu mai exista CCMN..
freeelis a scris:

Aceste prevederi nu-i sunt aplicabile ... vedeti art.1 din OUG nr.111/2010.

In speta, angajatorul poate decide concedierea imediat dupa revenirea din CCC avand in vedere ca se sustine de Ministerul Muncii ca nu mai exista CCMN..

mea culpa.....aveti dreptate.

insa si in CCMN se prevedea interdictia doar pentru "necorespundere profesionala"
Va multumesc pt raspunsuri,

Dar intrebarea mea ramane: este legal sa desfiinteze postul meu, in conditiile in care exista 2 posturi de economist, pe celalalt post facandu-se angajarea dupa intrarea mea in postnatal?
Angajatorul poate decide concedierea salariatului în situaţia în care locul de muncă ocupat este desfiinţat ca urmare a dificultăţilor economice sau a reorganizării activităţii.