Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... ajutor judiciar
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

ajutor judiciar

Se acorda ajutor judiciar pt. plata cheltuielilor de judecata ?
Se acorda pt taxa judiciara de timbru, onorariu avocat oficiu, expertiza
ionmircea a scris:

Se acorda ajutor judiciar pt. plata cheltuielilor de judecata ?

Potrivit OUG nr.51/2008, ajutorul public judiciar se poate acorda in urmatoarele forme:
a) plata onorariului pentru asigurarea reprezentarii, asistentei juridice si, dupa caz, a apararii, printr-un avocat numit sau ales, pentru realizarea sau ocrotirea unui drept ori interes legitim in justitie sau pentru prevenirea unui litigiu, denumita in continuare asistenta prin avocat;
b) plata expertului, traducatorului sau interpretului folosit in cursul procesului, cu incuviintarea instantei sau a autoritatii cu atributii jurisdictionale, daca aceasta plata incumba, potrivit legii, celui ce solicita ajutorul public judiciar;
c) plata onorariului executorului judecatoresc;
d) scutiri, reduceri, esalonari sau amanari de la plata taxelor judiciare prevazute de lege, inclusiv a celor datorate in faza de executare silita.

Pentru plata cheltuielilor de judecat nu se acorda ajutor public judiciar.