Forum Discuţii juridice Legislaţie europeană, CEDO, UE, ... Lucrare de licenta - drept international public
Discuție deschisă în Legislaţie europeană, CEDO, UE, proceduri europene

Lucrare de licenta - drept international public

Cine ma poate ajuta cu informatii referitoare la o tema de licenta si anume: "Noi principii fundamentale ale dreptului international public contemporan"
Multumesc anticipat:D
Biblioteca, internetul si revistele de specialitate.:D
Cum ti-ai ales tema asta? Te-ai gandit despre ce vei scrie?

Din pacate la noi in tara n-o sa gasesti mare lucru. Si eu mi-am facut lucrarea pe DIP si pe-aici n-am gasit nimic, dar e foarte adevarat ca eu alesesem tema dupa un concurs international care o viza direct si cand deja stiam ca in ultimul an plec cu bursa... Doar asa m-am descurcat.
cummi-am ales tema ,,,,uite ca s-a intamplat, a fost "selectia naturala"...sa-i zic asa,,ghininul meu
Daca ma puteti ajuta cu informatii astept cu nerabdare ,,in caz contrar,multumesc ptr atentie.
Principiile D.I.P. n-au fost pe deplin codificate, au existat incercari (Charta O.N.U.; Declaratia adunarii Generale a O.N.U. asupra principiilor de drept international cu privire la relatiile prietenesti si de colaborare intre state in conformitate cu Charta O.N.U., adoptata prin Rezolutia 2625 / 1970; Charta Drepturilor si Indatoririlor pentru securitate si Cooperare in Europa, Paris 1990)
Principiile fundamentale ale D.I.P. sunt principii cu un grad maxim de abstractizare si generalizare cu aplicare universala si avand valoare imperativa, ele aparand valorile fundamentale ale relatiilor dintre subiectele D.I.P. Caracteristici ale acestor principii :
• Universalitate -; se adreseaza tuturor raporturilor de D.I.P.
• Gradul mare de abstractizare si generalizare
• Interdependenta dintre aceste principii
• Apara valorile fundamentale, avand o importanta deosebita pentru omenire
Declaratia din 1970 enumera 7 principii fundamentale:
1. Principiul egalitatii suverane a statelor
2. Principiul autodeterminarii
3. Principiul neamestecului in treburile interne ale altor state
4. Principiul nerecurgerii la forta sau la amenintarea cu forta
5. Principiul rezolvarii prin mijloace pasnice a diferendelor internationale
6. Principiul cooperarii intre state
7. Principiul indeplinirii cu buna-credinta a obligatiilor internationale asumate in Charta O.N.U.

Actul final de la Helsinki 1975 mai adauga 3 principii:
8. Principiul inviolabilitatii frontierelor
9. Principiul integritatii teritoriale a statelor
10. Principiul respectarii drepturilor omului si a libertatilor fundamentale

Uite o lista cu carti de specialitate :
ANGHEL, Ion M. – Dreptul tratatelor, vol.I si II, ed. a II- a , Ed. Lumina Lex, Bucuresti, 2000.
BOLINTINEANU, Alexandru, NASTASE, Adrian, AURESCU, Bogdan - Drept international contemporan, Ed.All Beck, Bucuresti, 2000.
HENKIN, L, CRAWFORD PUGH, R., SCHACHTER, O. ,SMIT, H.- International Law, Cases & materials, American Casebook Series, Minnesota, 1993.
JOUVE, Ed. - Relations internationales, P.U.F., Paris, 1992.
MIGA-BESTELIU, Raluca- Drept international. Introducere în dreptul international public, Ed. All Educational, Bucuresti,1998.
NASTASE, A., COMAN, F. , POPESCU D. – Drept international public, Casa de editura si presa Sansa, Bucuresti, 1994.
NICIU, Martian - Drept international public, Ed.Servo-Sat, Arad, 1998;
NICIU, Martian - Culegere de documente de drept international public, vol.I si II, Ed. Lumina Lex, Bucuresti, 1997.
POPESCU, Dumitra, NASTASE, Adrian - Sistemul principiilor dreptului international, Bucuresti, 1996.
REUTER,P.- Droit international public, P.U.F., Paris,1993.
SCHRAEPLER, H.-A. - Organisations Internationales et Europeennes, Ed. Economica, Paris, 1995.
Dictionar de Drept international public , Ed.Stiintifica si Enciclopedica, Bucuresti,1982.
European Journal of International Law – [ link extern ]
Jurisprudenta C.I.J. – [ link extern ]

iulia_is a scris:

cummi-am ales tema ,,,,uite ca s-a intamplat, a fost "selectia naturala"...sa-i zic asa,,ghininul meu

Cum selectie naturala ???Selecţie naturală = fenomen natural
Selecţia naturală este citată ca fiind metoda prin care evoluţia a creat specimene îmbunătăţite. Selecţia naturală este, desigur, prin definiţie opusul înmulţirii artificiale. Cum funcţionează aceasta la tine???:-/