Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... contributii
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

contributii

in urma cu 6 luni am devenit preprietarul unui apartament in urma decesului mamei mele .As dori sa stiu daca este normal sa fiu trecut la intretinere si sa platesc o contributie egala cu ceilalti locatari in conditiile in care nu locuiesc in acel apartament. Va multumesc anticipat pt. ajutor
In conformitate cu prevederile legale, exista impartirea in doua categorii pentru platile efectuate catre asociatie:
1. Cheltuieli care se repartizeaza pe numar de persoane care locuiesc efectiv:
salubritate, utilitati (apa calda, apa rece, gaze, daca nu exista contoare separate pentru acestea), energia electrica consumata de becurile de pe scara si de lift.
2. Cheltuieli care se repartizeaza pe cota parte indiviza si care se platesc indiferent daca se locuieste sau nu in apartament (indiferent daca locuiesc zero persoane sau 10 persoane in apartament suma este aceeasi) pentru:
salarii, reparatii la partea comuna, contract de service pentru ascensor si interfon, caldura (daca nu este masurata cu ajutorul repartitoarelor), consumul de utilitati pentru partile comune, materiale pentru curatenie, becuri, chitantiere, etc.
Deci, aveti de plata suma reprezentand cota parte indiviza a apartamentului dumneavoastra din totalul cheltuielilor asociatiei referitoare la punctul 2.
drg75, utilizator