Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Scoaterea de la intretinere pentru toti membrii ...
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Scoaterea de la intretinere pentru toti membrii familiei

Sunt nevoit sa plec din tara impreuna cu toata familia pentru un an de zile. Nu intentionez sa inchiriez apartamentul unde locuiesc. Ce cheltuieli va trebui sa achit lunar asociatiei de locatari si care este baza legala?
Cheltuieli care se repartizeaza pe cota parte indiviza si care se platesc indiferent daca se locuieste sau nu in apartament (indiferent daca locuiesc zero persoane sau 10 persoane in apartament suma este aceeasi) pentru: salarii, reparatii la partea comuna, contract de service pentru ascensor si interfon, caldura (daca nu este masurata cu ajutorul repartitoarelor), consumul de utilitati pentru partile comune, materiale pentru curatenie, becuri, chitantiere, etc.

L230
Multumesc de raspuns. Din nefericire nu am montate repartitoare in apartament asa ca, o solutie viabila pentru linistea unui administrator "vigilent" ar fi debransarea caloriferelor de la termoficare.
Daca nu se schimba ceva in legislatie, in toamna urmatoare, cand se va da drumul la caldura o sa platiti totusi si agentul termic. Debransarea caloriferelor nu prea se practica, nu se aproba decat daca va instalati legal centrala de apartament. Dar platiti oricum partea ce va revine pentru incalzirea partilor comune ale blocului.