Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale proiectul de lege start up
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

proiectul de lege start up

As dori sa aflu daca acest proiect a fost promulgat si publicat in MO

Va multumesc
Ordonanta de Urgenta nr. 6/2011 pentru stimularea infiintarii si dezvoltarii microintreprinderilor de catre intreprinzatorii tineri a fost publicata in Monitorul Oficial al Romaniei, Partea I, Nr. 103, din 9 februarie 2011.

Microintreprinderile aflate sub incidenta Ordonanta de Urgenta nr. 6/2011 sunt organizate sub forma juridica de societate comerciala cu raspundere limitata, sunt identificate sub denumirea ,, societate cu raspundere limitata - debutant" sau abrevierea ,, SRL -D" si inmatricularea lor in registrul comertului este scutita de plata tuturor taxelor.
In sprijinul intreprinzatorilor, pe pagina de Internet a Oficiului National al Registrului Comertului( www.onrc.ro), la sectiunea ,, Formalitati". a fost afisat Pct. 1 bis - Documente necesare pentru inregistrarea in registrul comertului, inregistrarea fiscala si autorizarea functionarii societatilor cu raspundere limitata - debutant( srl-d), iar la sectiunea ,, Formulare" a fost afisat modelul declaratiei prevazute la art. 2, alin. (1) lit. d) din ordonanta.