Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... psiholog (copilul se teme sa ramana fara adulti in ...
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

psiholog (copilul se teme sa ramana fara adulti in apropiere)

am o fetita de 4 ani care se teme sa ramana in camera fara un adult chiar daca mai sunt copii cu care se joaca.
Daca ma intrebati pe mine nici nu trebuie sa ramana nesupravegheata de un aldut la varsta asta.
Trebuie sa aflati care este motivul real al temerii. Poate a existat o intamplare care i-a creat spaima aceasta ...
Ideea cu psihologul este buna. Un psiholog pentru copii.
Psihologia judiciara se ocupa cu altceva.....
adelaida_07, utilizator
Nu e chiar normal sa se comporte copilul asa. La 4 ani poate merge la gradinita si, inevitabil, va ramane doar cu copii de varsta ei.
Mergeti cu copilul la psiholog si veti rezolva problema. Succes!
elena138 a scris:

Nu e chiar normal sa se comporte copilul asa. La 4 ani poate merge la gradinita si, inevitabil, va ramane doar cu copii de varsta ei.
Mergeti cu copilul la psiholog si veti rezolva problema. Succes!

Si la gradinita copii sunt supravegheati de adulti ..... Adultii achiar sunt obligati sa supravegheze copii de 4 ani ......
adelaida_07 a scris:
Si la gradinita copii sunt supravegheati de adulti ..... Adultii achiar sunt obligati sa supravegheze copii de 4 ani ......

Exista momente, cum sunt pauzele, in care doamna nu poate fi langa ei. In aceste momente copilul devine agitat. Apoi, copilul trebuie sa se obisnuiasca in primul rand cu copiii de varsta lui.
Repet ce am scris mai sus: faceti o vizita la psiholog, pentru a reusi sa invinga teama de abandon. La varsta aceasta cam despre frica de intuneric si teama de abandon este vorba.
marcelastoian a scris:

am o fetita de 4 ani care se teme sa ramana in camera fara un adult chiar daca mai sunt copii cu care se joaca.

Exemple de temeri la copiii de varsta asta sunt multe.
Am sa va dau un exemplu:

Un copil putin mai mare de 2 ani a visat ca sub patut se afla un catel care l-a atacat.(vis pe care nu reusea sa-l expuna atat datorita limitei de limbaj cat si afaptului ca nu putea inca sa faca deosebirea dintre vis si realitate)

Sub nici o forma nu dorea sa mai doarma in patut, se transfigura de teama si incepea sa planga.
Ce s-a presupus, punand cap la cap ultimele evenimente pana la momentul aparitiei acestei fobii:
In realitate, intr-una din zilele cand se afla cu parintii in parc s-a speriat de dintii si latratul unui caine pekinez.
Parintii au trebuit sa demonteze patutul pentru linistea copilului lor .
Asa cum vi s-a recomandat si de ceilalti participanti la discutie, mergeti la un psiholog pentru ca desi nu trebuiesc inca lasati nesupravegheati de adult, copilul de la varsta de trei ani accepta compania copiiilor (varsta de gradinita, gr.I - 3 ani).
ContSters163988, utilizator