Forum Discuţii juridice Învăţământ - probleme ... Reclamatie gradinita de stat
Discuție deschisă în Învăţământ - probleme juridice conexe

Reclamatie gradinita de stat

Buna ziua,
nu stiu daca postez unde trebuie dar va rog sa ma ajutati....
baietelul meu de 4 ani a inceput gradinita la stat program scurt unde am cotizat cu tot ce mi au cerut plus atentii pt ca are probleme cu coloana si piciorusele in x astfel incat isi duce piciarele in interior si e foarte impiedicat....
asa ca singura mea rugamite catre educatoare a fost sa aibe grija de el sa nu cada si sa se loveasca
zi de zi spunandu le acelasi lucru si intrebandu le acelasi lucru,
toate bune si frumoase din punctul lor de vedere si ca "asa sunt copii se mai certa se mai impaca si sa ii lasam sa se caleasca, ca nu vad in ce lume traim?"
cu o atitudine vis a vis de mine ca si cum as fi prea protectiva sau paranoica etc
copilul acasa primele doua zile nu mi a spus decat ca are 'un baietel rau care il tot bate si il injura si ca doamna nu e acolo si ca nu il vede...
mi a adormit plangand si suspunind si a stat de gatul meu meu toata noaptea lucru care nu sa mai intamplat de la 1 an cred
a 3 a zi mi au spus ca nu e copilul cuminte si ca a alergat incontinu(fara sa imi spuna insa ca a fost batut de 2 copii de etinie rroma) despre asta am aflat acasa de la copil cu chiu cu vai pt ca era copilul panicat si speriat ca daca imi spune ceva ma duc si ma cert cu doamna si iar o sa fie batut la gradinita
a 4 a zi de dimineata m am nimerit cu mamica unuia dintre copii educatoarea vazandu ma acolo a inceput sa ii faca morala de fata cu mine probabil incercand sa ma linisteasca astfel lucru care nu ma linistit cu nimic tinand cont ca la plecare mi am luat copilul schiopatand si l am dus in brate pana acasa pt ca il durea atat de tare incat nu putea sa mearga ....(iar doamnele nici nu au avut curajul sa coboare sa imi spuna ce sa intamplat, mi la dat ingrijitoarea)
toate astea s au intamplat asa cum am scris in 4 zile vineri nu am mai dus copilul la gradinita ...
2 zile m am rugat de copil cu cerul si cu pamantul sa imi spuna ce sa intamplat acolo, cu promisiuni ca nu spun nimanui ca ramane secretul nostru etc
a avut curajul sa imi spuna tot numai dupa ce i am promis ca nu il mai duc acolo.
asa am aflat ca l au batut sau s au batut intre ei si au cazut pe scari s au rostogolit de 4 - 5 ori de aceea schiopata ca la baie se duc singuri si ca "cei doi l au impins in wc si ca l au ridicat cu picioarele in sus pana a ajuns cu capul in canalizare si ca la ajutat o fetita sa iasa de acolo si sa se ridice" (fetita care de altfel tot timpul il ajuta asa incat nu inteleg unde e doamna tot timpul copilul spune ca e la tigara) in ghilime este reprodusa aproximativ exprimarea copilului
am mai aflat printre altele ca acolo copii mai sunt si altoiti ("doar cei rai") sunt pusi intr o canapea si legati de maini (doar cei rai) se urla la ei si sunt facuti nesimtiti prosti si alte apelative de genul (printre care si copilul meu)
dar nu va puteti inchipui cat de greu mi a fost sa scot asta de la copil si cat de speriat era sa nu spuna de la gradi (care inainte de gradi nu obisnuia sa minta)
si intradevar in ziua respectiva mirosea a urina ingrozitor ....

imi e teama ce voi mai afla cand il duc la psiholog pt ca sunt sigura ca vor mai fi noutati...

va rog sa imi spuneti incotro sa o apuc cui sa ma adresez, cum sa fac sa scot inregistrarile video de la gradi pt ca au camere si ce sanse de castig am

imi cer scuze daca nu sunt tocmai coerenta dar sunt terminata nu reusesc sa imi revin nicicum si sa inteleg cum i s au putut intampla atatea copilului meu in 4 zile de gradi!??? si imi dau pumni in cap ca eu sunt cea care l am dus acolo ...
~ Conținut șters la cerere ~
intrebarea era daca pot da gradinita in judecata ce sanse de castig am si ce probe trebuie prezentate pentru a sustine cele spuse de copil.... multumesc
Doamna scumpa imi pare rau sa va spun dar donele directoare tin cu anumite doamne educatoare.noi parintii sintem tratati ca si cum nu am exista.Ni s-au impus anumite reguli ca nu putem vorbi cu doamna educaroare.Dansa e tinuta in brate de doamna educatoare.Numele meu este Popescu Elena.Daca se intarzie 5 min nu mai mult parintii si copiii sint tinuti la poarta.Eu nu am intarziat pana acum dar am vazut cu ochii mei cand am iesit din gradinita.Doamna educatoare taie si spanzura la acea gradinita.
Scuzati am vrut sa zic directoare
Cel mai simplu e să încercaţi să- l duceţi la altă grădiniţă, poate e mai bine. Eventual după ce- l mutaţi să faceţi sesizare la inspectorat, dar numai dacă şi alţi părinţi vă susţin. Soluţia cu procesul e una de durată şi înseamnă tensiune şi stres în primul rând pentru copil. Rezultatul poate fi cel mult ca directoarea sau educatoarea să fie sancţionate în cel mai rău caz cu scăderea salariului pe câteva luni. E deficit de educatoare de pe vremea lui Ceauşescu şi nu prea sunt date afară. Ar mai fi şi soluţia să- l ţineţi acasă în acest an, dar să aveţi grijă să parcurgă programa de grădiniţă cerută pentru vârsta lui, lucru care nu e tocmai dificil, dar e bine să vă consultaţi cu o educatoare/ cadru didactic pentru asta.