Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Salarii fiscalitate salarii
Discuție deschisă în Fiscalitate - Salarii

fiscalitate salarii

regimul fiscal al tichetelor de masa
Conform Ordonantei de Urgenta nr. 58/28 iunie 2010 pentru modificarea si completarea Legii 571/2003 privind Codul Fiscal, publicata in Monitorul Oficial nr. 431 din data de 28 iunie, incepand cu 1 Iulie 2010, regimul fiscal al tichetelor de masa se modifica, astfel: tichetele de masa vor fi impozitate cu cota de 16% corespunzatoare impozitului pe venituri din salarii, platibil de angajat

OUG nr. 58/28.06.2010 prevede in mod expres la Articolul IV, punctul b) pastrarea celorlalte avantaje fiscale asociate tichetelor de masa, stipulate de Legea 142/1998 privind acordarea tichetelor de masa, dupa cum urmeaza:

Pentru angajator: scutirea de la plata contributiilor sociale obligatorii pentru tichetele de masa acordate angajatilor;
Pentru salariat: tichetele de masa sunt scutite de asigurari sociale, de sanatate si asigurarea de somaj.