Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general cesionare societate
Discuție deschisă în Contabilitate în general

cesionare societate

Buna ziua!
Am si eu o stuatie pe care nu stiu sa o abordez.
Asociatul unic al unei sicietati vrea sa cesioneze societatea unei alte societati.
Societatea cedenta are un capital social , un credit pentru o cladire , asociatul a imprumutat societatea in timp cu fonduri prorii si aceasta soc nu are activitate.
cum se face aceasta cesionare.
Noul cumparator vrea sa preia creditul pentru cladire.
Ce impozite va plati firma cedenta???
Cesiunea esyte contra pret
florentyna a scris:

Buna ziua!
Am si eu o stuatie pe care nu stiu sa o abordez.
Asociatul unic al unei sicietati vrea sa cesioneze societatea unei alte societati.
Societatea cedenta are un capital social , un credit pentru o cladire , asociatul a imprumutat societatea in timp cu fonduri prorii si aceasta soc nu are activitate.
cum se face aceasta cesionare.
Noul cumparator vrea sa preia creditul pentru cladire.
Ce impozite va plati firma cedenta???
Cesiunea esyte contra pret

in cazul in care cesiunea nu se face la valoarea nominala, cedentul va plati impozit pe diferenta dintre valoarea la care s-a facut cesiunea si valoarea nominala.
Impozitul este de 16%

Ex: Pretul cesiunii este de 300 lei.
Valoarea nominala e de 200 lei.
Impozitul va fi 16% din 100 lei, deci 16 lei.
In codul fiscal la art.67 se spune ca impozitul este platit de dobanditor.
In acest caz cel care primeste plateste impozitul???
florentyna, utilizator
Va recomand sa va intelegeti verbal cu cesionarul anterior momentului perfectarii cesiunii si sa se faca acte in scris de catre avocatul dumneavoastra care se va ocupa de aceasta problema.In acest sens, va recomand ca, toate actele juridice care va intereseaza sa fie redactate si depuse la ORC in acelasi timp cu contractul de cesiune de parti sociale.

- actele privitoare la dovada si schimbarea sediului social
- decizia asociatului unic si actul aditional redactate de noul asociat sau de avocat cu indicarea noului administrator( atestate de avocat ).
- actul constitutiv reactualizat ( de asemenea, atestat de avocat )

Daca procedati altfel, este posibil sa aveti surprize neplacute mai ales in ceea ce priveste schimbarea sediului social, in sensul ca, sediul social al societatii poate ramane la aceeasi adresa, chiar daca se schimba asociatii si administratorii.

Asa cum am mai aratat, prin incheierea contractului de cesiune de parti sociale si retragerea din societate a asociatului cedent se transmit in sarcina cesionarului ( noul asociat ) atat drepturile, cat si obligatiile aferente.Asadar, prin perfectarea contractului de cesiune, cesionarul (cumparatorul) dobandeste in locul dumeavoastra calitatea de asociat cu toate drepturile si obligatiile ce decurg din aceasta calitate.Deci, prin incheierea acestui act juridic, numit cesiune, se transmit toate drepturile si obligatiile juridice aferente, respectiv, activul si pasivul societatii.Asa stand lucrurile, datoriile societatii raman ale acesteia, fara ca cedentul sa mai aiba vreo obligatie juridica catre creditorii societatii, acesta iesind din punct de vedere juridic din cadrul societatii.
In aceste conditii, cesionarul, ca urmare a efectelor juridice ale contractului de cesiune preia toate drepturile si obligatiile (datoriile) societatii ( pe care le avea fostul asociat cedent ).

Un alt aspect important este cel referitor la data incheierii contractului de cesiune si la efectele pe care le produce intre parti si terti.

Intre parti contractul de cesiune de parti sociale produce efecte juridice de la momentul incheierii ( semnarii ) sale.Prin exprimarea acordului de vointa al partilor exprimat in scris acest contract da nastere la drepturi si obligatii reciproce intre partile contractante, adica intre cedent (vanzator) si cesionar ( cumparator).

Cat priveste efectele juridice catre terti acestea nu se produc de la momentul incheierii cesiunii, ci de la data inscrierii acesteia in registrul comertului, in conformitate cu prevederile art 203 din Legea nr. 31 / 1990 privind societatile comerciale, Republicata, cu modificarile si completarile ulterioare
florentyna a scris:
Societatea cedenta are un capital social , un credit pentru o cladire , asociatul a imprumutat societatea in timp cu fonduri prorii si aceasta soc nu are activitate.

Asociatul e societate comerciala de spuneti "societatea cedenta"? Cum spunea si ghola, patrimoniul social e complet diferit de cel al asociatului, se instraineaza numai partile sociale, nu fiecare bun in parte. Creditul ramane al societatii. Trebuie avuta in vedere creanta vechiului asociat asupra societatii, pentru banii imprumutati - daca nu se cesioneaza si ea, societatea va ramane cu datorii la vechiul asociat.

cum se face aceasta cesionare.

Contract de cesiune plus mentiunile necesare la ORC.

Noul cumparator vrea sa preia creditul pentru cladire.

Nu e nevoie, creditul e al SC.

Ce impozite va plati firma cedenta???

Asociatul cedent plateste impozit dupa cum s-a mai spus.

ghola a scris:
Va recomand sa va intelegeti verbal cu cesionarul anterior momentului perfectarii cesiunii si sa se faca acte in scris de catre avocatul dumneavoastra care se va ocupa de aceasta problema.In acest sens, va recomand ca, toate actele juridice care va intereseaza sa fie redactate si depuse la ORC in acelasi timp cu contractul de cesiune de parti sociale.

Eu n-am inteles... ce e cu intelegerea verbala si apoi acte?

- actele privitoare la dovada si schimbarea sediului social

si daca sediul e intr-o cladire proprietatea SC si nu se schimba?

- decizia asociatului unic si actul aditional redactate de noul asociat sau de avocat cu indicarea noului administrator( atestate de avocat ).

Nu se mai fac acte aditionale, ci doar hotarari. Nu e nevoie de atestare pe NICIUN act depus la ORC. Numai specimenul de semnatura al reprezentantilor trebuie autentificat.
ContSters20980, utilizator