Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... recalculare indemnizatie somaj
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

recalculare indemnizatie somaj

Legea 118/2010 art 5 se refera la diminuarea cu 15% a indemnizatiei de somaj. In art 76 al acestei legi se specifica faptul ca prevederile art 5 se aplica pana la 31 dec 2010. Cei care au beneficiat de somaj inainte de iunie 2010 ar trebui sa primeasca din 1 ianuarie 2011 indemnizatia pe care o aveau inainte de reducerea cu 15%, este corect? Va rog sa confirmati sau infirmati acest aspect. Multumesc
OUG 108/2010
Art. II
(1) Persoanele al caror drept la indemnizatie de somaj a fost stabilit inainte de data intrarii in vigoare a prezentei ordonante de urgenta beneficiaza de acest drept in cuantumul aflat in plata la data intrarii in vigoare a prezentei ordonante de urgenta.
(2) Persoanele pentru care, la data intrarii in vigoare a prezentei ordonante de urgenta, plata indemnizatiei de somaj este suspendata in conditiile legii si repunerea in plata a acestui drept se realizeaza ulterior acestei date beneficiaza de dreptul la indemnizatie de somaj in cuantumul stabilit si, dupa caz, recalculat pana la data suspendarii platii acestui drept.
ContSters42179, utilizator