avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 608 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... recalculare indemnizatie somaj
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

recalculare indemnizatie somaj

Legea 118/2010 art 5 se refera la diminuarea cu 15% a indemnizatiei de somaj. In art 76 al acestei legi se specifica faptul ca prevederile art 5 se aplica pana la 31 dec 2010. Cei care au beneficiat de somaj inainte de iunie 2010 ar trebui sa primeasca din 1 ianuarie 2011 indemnizatia pe care o aveau inainte de reducerea cu 15%, este corect? Va rog sa confirmati sau infirmati acest aspect. Multumesc
Cel mai recent răspuns: ContSters42179 , utilizator 21:30, 10 Februarie 2011
OUG 108/2010
Art. II
(1) Persoanele al caror drept la indemnizatie de somaj a fost stabilit inainte de data intrarii in vigoare a prezentei ordonante de urgenta beneficiaza de acest drept in cuantumul aflat in plata la data intrarii in vigoare a prezentei ordonante de urgenta.
(2) Persoanele pentru care, la data intrarii in vigoare a prezentei ordonante de urgenta, plata indemnizatiei de somaj este suspendata in conditiile legii si repunerea in plata a acestui drept se realizeaza ulterior acestei date beneficiaza de dreptul la indemnizatie de somaj in cuantumul stabilit si, dupa caz, recalculat pana la data suspendarii platii acestui drept.
Ultima modificare: Joi, 10 Februarie 2011
ContSters42179, utilizator

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Indemnizatie somaj doinadavidescu doinadavidescu Cat timp se aplica reducerea indemnizatiei de somaj cu 15%? Am intrat in somaj pe data de 5 nov. 2010. In carnetul de munca mi s-a inscris valoarea ... (vezi toată discuția)
Indemnizatia de somaj cristian_edmond cristian_edmond pentru persoanele intrate in somaj in 2010,sa calculat o indemnizatie,din care a fost retras un procent de 15%. a fost publicat ca este o masura valabila pana ... (vezi toată discuția)
Indemnizatia de somaj de la 1 ianuarie 2011 ovidiun ovidiun Va rog sa-mi explicati si mie (mai pe intelesul tuturor) din explicatia de mai jos ce reiese ? Somajul incepand cu 1 ianuarie 2011 revine la valoarea din mai ... (vezi toată discuția)