Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Determinarea punctajului mediu anual si a cuantumului ...
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Determinarea punctajului mediu anual si a cuantumului pensiei

DIN LEGEA 263/2010 AM INTELES CA NUMARUL DE PUNCTE ACUMULAT DIN CONTRIBUTII SE IMPARTE IN FINAL LA STAGIUL COMPLET DE COTIZARE.
DACA AR FI SA IES LA PENSIE LUNA ACEASTA , CONFORM ANEXEI 5 STAGIUL COMPLET DE COTIZARE ESTE SUB 30 ANI. SE VORBESTE DE 30 ... 35 ANI . VA ROG SA MA LAMURITI SI PE MINE!!!!.
DATI UN EXEMPLU FICTIV CU TOATE ETAPELE DE CALCUL
MULTUMESC!!
Stagiul complet de cotizare pentru femei nascute in februarie 1952 este de 28 de ani(februarie 2011).Limita de varsta la 59 ani(februarie 2011).Stagiul complet de cotizare pentru femei este in crestere si va ajunge la 35 de ani in (ianuarie 2030).

Sa presupunem ca in februarie 2011 o femeie indeplineste conditiile pentru limita de varsta.Pe intreaga activitate a realizat 45 de puncte.
45(puncte):28(stagiul complet de cotizare)=1,60714 punctaj mediu anual.
1,60714(punctaj mediu anual) x 732,8(valoarea punctului de pensie)=1178 lei pensie.

Pentru femeie nascuta in februarie 1963,stagiul complet de cotizare este de 32 de ani.Total puncte pe intreaga activitate se imparte la 32 ani(stagiul complet de cotizare)si va rezulta punctajul mediu anual.Acesta,inmultit cu valoarea punctului de pensie care va fi atunci,va da cuantumul pensiei.

Si in continuare tot asa.La cele care indeplinesc conditiile in ianuarie 2030 total puncte se va inmparti la 35.