Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Ordonanta de Urgenta a Guvernului nr. 1/2013 pentru ...
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Ordonanta de Urgenta a Guvernului nr. 1/2013 pentru modificarea si completarea Legii nr. 263/2010 privind sistemul unitar de pensii publice

Art. 170. -
(1) Pentru persoanele inscrise la pensie incepand cu data intrarii in vigoare a prezentei legi, la punctajul mediu anual determinat in conditiile art. 95 se aplica un indice de corectie calculat ca raport intre 43,3% din castigul salarial mediu brut realizat si valoarea unui punct de pensie in vigoare la data inscrierii la pensie, actualizata cu rata medie anuala a inflatiei pe anul 2011
Art. III. -
(1) In anul 2013, indicele de corectie care se aplica punctajului mediu anual determinat conform prevederilor art. 95 din Legea nr. 263/2010, cu modificarile si completarile ulterioare, este 1,06.
???????

1. Si un elev de clasa-V-a, poate calcula valoarea indicelui de corectie conform celor desprinse din lege, numai cei care au emis legea nu. Se pare ca avem probleme mari cu acestia.
-2117 ron salariu mediu brut pe economie in 2012
-762.1 ron valoarea punctului de pensie.
0,433x2117 / 762,1= 1,20028- indicele de corectie. Cum de le-a dat 1,06???
2. Iar cei care au iesit la pensie dupa legea 19 - tot pe baza contributivitatii- de ce sunt discriminati, si nu beneficiaza de indicele de corectie, pentru ca baza de calcul a pensiei lor este aceeasi cu cea din legea 263, nu este schimbata cu nimic.
Iar valoarea indicelui calculata conform indicatiilor din articol nu este 1,06 oricat s-ar chinui stimabilii legiuitori.
Vedeti cat e salariul mediu brut in 2011 ,punctul de pensie nu s-a mai schimbat de cativa ani buni.
Concluzia : deduceti-o dvs., si toti pensionarii care au capacitatea de a intelege ca sunt trasi pe sfoara si de aceasta data.
Ce trebuie sa faca pensionarii discriminati cum am scris la punctul 2.
Exista vreo cale de a reglementa corect aceste drepturi?
Articolul 170(1)

Pentru persoanele înscrise la pensie începând cu data intrării în vigoare a prezentei legi, la punctajul mediu anual determinat în condiţiile art. 95 se aplică un indice de corecţie calculat ca raport între 43,3% din câştigul salarial mediu brut realizat şi valoarea unui punct de pensie în vigoare la data înscrierii la pensie, actualizată cu rata medie anuală a inflaţiei pe anul 2011.

Calculul meu,este urmatorul:
Date:
Salariul mediu brut pe 2011 =1980
Rata medie a inflatiei pe 2011 =5,79%
Valoarea punctului de pensie la data inscrierii la pensie 732,8

732,8x105,79%=775,23 valoarea punctului de pensie,actualizata cu rata medie a inflatiei pe 2011

1980x43,3%=857,34/775,23=1,1059

Salariul mediu brut pe anul 2011 este – 2.022 lei, insa nu conteaza, dovada ca sunt fraieriti si mintiti pensionarii se concretizeaza prin exemplele de sus.
Nu comenteaza nimeni punctul 2 ??
Nu vedeti, ca pe date concrete, pensionarii sunt mintiti si furati .
Legea 263 este practic legea 19 la care s-au modificat numai cateva articole (varsta de pensionare pentru femei- si aici e o alta eroare legata de stagiul de cotizare care a ramas 35ani pentru femei desii varsta au stabilit-o la 33ani-, etc...) si deci cei care s-au pensionat dupa legea 19 sunt furati , discriminati sau cum vreti sa spunem, fata de cei pensionati incepand cu 2011.
Salariul mediu brut realizat pe 2011:

[ link extern ]

Rata inflatiei pe 2011:

[ link extern ]

Pe ce va bazati cand afirmati:

cei care s-au pensionat dupa legea 19 sunt furati , discriminati sau cum vreti sa spunem, fata de cei pensionati incepand cu 2011.

Eu cred ca raportul este invers.

Iata un mic calcul:

Sa presupunem ca doua femei au acumulat pe intreaga activitate 45 de puncte.
Una si-a deschis drepturile in luna Martie 2001,iar una isi va dechide in luna ianuarie 2030.

Calculele pentru Martie 2001 ar fi:
45:25=1,80000x732,8=1320 lei pensie
Pentru luna ianuarie 2030:
45:35=1,28571

Asta ar insemna o pensie la valoarea punctului de astazi de:

1,28571x732,8=943 de lei.

Mai precis,femeia care isi va deschiede drepturile in ianuarie 2030 va mai avea doar 71,439% din pensia celei din martie 2001 desi au acumulat acelasi numar de puncte.

In calculul celei din 2030 se va aplica indicele de corectie.

1,28571x1,06=1,36285x732,8=999 lei pensie

Procentul va creste de la 71,439% la 75,68%

In acest caz,cine este discriminat ?
1. Ma bazez pe urmatoarea logica
In exemplul dvs., va referiti numai la femei , dar si asa:
Crescand varsta de pensionare la femei la 63 ani in 2030, creste si stagiul de cotizare, respectiv si punctajul. De asemenea valoarea punctului de pensie in 2030 va fi alta, nu 732,8.
Dvs. faceti calculul, de parca evenimentul se petrece in acelasi timp.
Marind varsta de pensionare la femei la 63 ani , problema e ca au pastrat stagiul de cotizare la 35 ani, marind astfel numitorul ceea ce din punctul meu de vedere este gresit.

Luati in exemplu anul 2010 pana la votarea legii 263 si anul 2011 incepand cu luna ianuarie si veti constata ca apar diferente intre pensiile tuturor pensionarilor indiferent de gen, exact x 1,06, prin aplicarea indicelui de corectie conform OUG 1/2013.

1. Se pare ca pensionarii sunt trasi pe sfoara viclean, prin modul de concepere al prevederilor legale printre care :
- La calculul acestui indice nu se mai foloseste un salariu brut “realizat” pe economie in anul anterior cum prevedea art 170 din lege care era un criteriu obiectiv ci un salariu brut pe economie “prognozat” pe anul anterior, criteriu cu atat mai subiectiv pentru faptul ca prognozarea fost facuta cu mai mult de 2 ani inaintea calculului.
- Asa cum prevede proiectul legii , nu se prevede utilizarea in calcul a valorii punctului de pensie la data efectuarii calculului ci, expresia , “valoarea punctului de pensie in vigoare la data inscrierii la pensie, actualizata cu rata medie a inflatiei pe anii 2010 si 2011” Deci se foloseste o valoare a punctului de pensie care nu se utilizeaza in calculul pensiilor pentruca aceasta nu a fost actualizata in practica c cu rata medie a inflatiei pe anii 2010 si 2011.

Stagiul complet de cotizare pentru femei in martie 2001 era de 25 de ani.In ianuarie 2030 va fi de 35 de ani.Impartiti un numar de puncte,la stagiul complet de cotizare de 25 si la cel de 35 de ani si vedeti care este diferenta.Valoarea punctului de pensie va creste pentru toti.Va fi mereu egala pentru toti.

Inmultiti cele doua punctaje,cu aceeasi valoare a punctului de pensie(oricare ar fi ea).

Ex:Inmultiti 1,8 si 1,36285 cu orice valoare a punctului de pensie si vedeti diferenta.

Pentru barbati.In martie 2001 era 30 de ani,iar in ianuarie 2015 de 35 de ani.Impartiti acelasi numar de puncte la 30 si 35 si vedeti diferenta.Apoi inmultiti cu orice valoare a punctului de pensie.