Forum Discuţii juridice Traduceri Autorizaþie traducãtor - dilemã
Discuție deschisă în Traduceri

Autorizaþie traducãtor - dilemã

Buna,

Am terminat Facultatea de Litere, Sectia LMA, Engleza-Franceza din cadrul Universitatii de Vest din Timisoara, cat si un liceu cu specializare in limba engleza, momentan fiind inscrisa si la Masteratul de Traducere a Textului Literar Contemporan - Engleza, Bucuresti.

Intentionez sa imi depun dosarul pentru obtinerea autorizatiei de traducator pe limba engleza, pentru a putea sa ma angajez la o firma de traduceri. Deocamdata, nu doresc sa imi deschid firma proprie si sa functionez ca PFA.

Sunt nelamurita daca, ca angajat, sunt obligata sa imi platesc separat impozitele la stat, sau mi le plateste firma angajatoare? Si daca, in aceasta situatie, stampila imi este eliberata de firma angajatoare. Stiam ca trebuie sa iti iei cele doua stampile doar daca functionezi ca PFA.

Multumesc anticipat.

Buna seara,

In primul rand, pentru a te angaja ca traducator nu iti trebuie autorizatia, decat in masura in care este o conditie impusa de compania respectiva.
Apoi, in calitate de traducator autorizat, iti trebuie stampila de traducator, care sa mentioneze numele si prenumele tau, limbile pentru care esti autorizat(a) si numarul autorizatiei. Aceasta este stampila ta de traducator, indiferent daca esti P.F.A. sau angajat. Desigur, daca firma angajatoare suporta cheltuielile pentru stampila nu-i nici o problema, dar stampila este a ta si numai a ta. Cea de-a doua stampila, cea cu codul fiscal, iti este utila cand te inregistrezi ca P.F.A. si eliberezi facturi fiscale.
In ceea ce priveste impozitele si contributiile, atata timp cat esti angajat al unei firme, este obligatia acesteia sa retina si sa achite aceste taxe. Negociezi cu ei un salariu net (cati bani o sa iei tu efectiv in mana) si apoi ei fac calculele necesare pentru a ajunge la salariul brut (care incorporeaza toate contributiile, impozite, etc.).
ContSters24933, utilizator