avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 520 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Concediere art 65(1)
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Concediere art 65(1)

Am si eu o intrebare...ca informare s-a dat urmatorul text:


Catre Dl .....

Va aducem la cunostinta ca incepand cu data de 10.02.2011 departamentul unde sunteti incadrat isi restrange activitatea.
Conform cu prevederile art 65(1) din Codul Muncii incepand cu data de 10.02.2011 vi se acorda un preaviz de 20 de zile lucratoare dupa expirarea caruia, respectiv la data de 10.03.2011, contractul de munca va inceta.

Director General,




Prezenta informare are antet si textul de mai sus, nimic mai mult. Nu are data, nu are numar de inregistrare.
Din punctul meu de vedere nu este corecta.
Cum poate fi contestata in instanta?
Precizez ca din tot departamentul aceasta persoana este singura care a fost disponibilizata, are contract de 4 ore, este pensionat, insa lucreaza 8 ore.
Semnatura din dreptul directorului general este semnata de catre inspectorul de resurse umane cu "pentru".

Multumesc.
Ultima modificare: Marți, 15 Februarie 2011
Bianca Radulescu, Consultant resurse umane
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 07:24, 16 Februarie 2011
In instanta se contesta numai decizia de concediere, nu si instiintarea de preaviz.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Decizie incetare contract munca art 65 - este legala? c2204 c2204 Buna ziua! Saptamana trecuta am primit o decizie cu numar si data a directorului general al SA unde lucrez spunand urmatoarele: - Directorul General, ... (vezi toată discuția)
Preaviz concediere cosmin20141 cosmin20141 Buna ziua, Va expun urmatoarea situatie: - astazi am primit documentul prin care sunt informata ca incepand cu a doua zi, incepe sa curga termenul de preaviz ... (vezi toată discuția)
Contestatie concediere din motive ce nu tin de persoana angajatului denisa88 denisa88 Buna seara, Am cateva intrebari si v-as fi recunoscatoare daca as primi un raspuns cat mai detaliat.O sa redactez intocmai foaia pe care am primit-o,fara a ... (vezi toată discuția)