Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Concediere art 65(1)
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Concediere art 65(1)

Am si eu o intrebare...ca informare s-a dat urmatorul text:

Catre Dl .....

Va aducem la cunostinta ca incepand cu data de 10.02.2011 departamentul unde sunteti incadrat isi restrange activitatea.
Conform cu prevederile art 65(1) din Codul Muncii incepand cu data de 10.02.2011 vi se acorda un preaviz de 20 de zile lucratoare dupa expirarea caruia, respectiv la data de 10.03.2011, contractul de munca va inceta.

Director General,

Prezenta informare are antet si textul de mai sus, nimic mai mult. Nu are data, nu are numar de inregistrare.
Din punctul meu de vedere nu este corecta.
Cum poate fi contestata in instanta?
Precizez ca din tot departamentul aceasta persoana este singura care a fost disponibilizata, are contract de 4 ore, este pensionat, insa lucreaza 8 ore.
Semnatura din dreptul directorului general este semnata de catre inspectorul de resurse umane cu "pentru".

Multumesc.
Bianca Radulescu, Consultant resurse umane
In instanta se contesta numai decizia de concediere, nu si instiintarea de preaviz.