Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general factura externa
Discuție deschisă în Contabilitate în general

factura externa

Buna ziua,

In cazul inregistrarii unei facturi emise de export se efectueaza taxarea inversa al TVA-ului?

Multumesc
Raspunsul nu se poate formula in 2-3 cuvinte,subiectul fiind larg dezbatut pe acest site, va invit sa folositi motorul de cautare.
Nu am gasit un raspuns clar la aceasta intrebare. daca este cineva care imi poate raspunde mi-ar fi de mare ajutor.

Multumesc.
In nici un caz, ca este la export sau intracomunitara, in cazul fact emise nu se face taxare inversa.
Numai in cazul achiz intracomunitare de bunuri sau serv si in cazul serviciilor primite din afara comunitatii se face taxare inversa.
va multumesc