avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 643 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general factura externa
Discuție deschisă în Contabilitate în general

factura externa

Buna ziua,

In cazul inregistrarii unei facturi emise de export se efectueaza taxarea inversa al TVA-ului?

Multumesc
Cel mai recent răspuns: ioanaep , utilizator 16:21, 17 Februarie 2011
Raspunsul nu se poate formula in 2-3 cuvinte,subiectul fiind larg dezbatut pe acest site, va invit sa folositi motorul de cautare.
Nu am gasit un raspuns clar la aceasta intrebare. daca este cineva care imi poate raspunde mi-ar fi de mare ajutor.

Multumesc.
In nici un caz, ca este la export sau intracomunitara, in cazul fact emise nu se face taxare inversa.
Numai in cazul achiz intracomunitare de bunuri sau serv si in cazul serviciilor primite din afara comunitatii se face taxare inversa.
va multumesc

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Reg op. intracomunitari Mariralu Mariralu Se poate inscrie in ROI un SRL neplatitor de TVA ? Multumesc anticipat pentru ajutor. (vezi toată discuția)
Tva intracomunitar mari.a mari.a Un furnizor de piese de schimb din Spania imi factureaza cu tva 20%, daca furnizorul are un cod valid de tva, am voie sa-mi deduc tva-ul? Multumesc, mari.a (vezi toată discuția)
Tva deductibil intracomunitar Campean79 Campean79 Buna ziua. Referitor la tva deductibil intracomunitar. Cum se plateste ?? Mai exact. Daca cumpar din Germainia o masina care e 10000 eur + 1900 eur TVA, si ... (vezi toată discuția)