Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Cumul pensie-salariu
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Cumul pensie-salariu

Am o pensie bruta de 1970 lei si neta de 1730 lei.Prestez 14 ore saptamanal la Lieul Pedagogic.Am dreptul la cumul pensie-salariu?
Conform Legii nr 329/2009, in cazul dvs., se poate cumula pensia cu salariul pentru ca nivelul pensiei nete cumulate se situeaza sub nivelul salariului mediu brut pe economie utilizat la fundamentarea bugetului asig. sociale (2022 lei).
Legea nr. 329/2009, art. 19 (2) prevede ,,Daca nivelul pensiilor nete cumulate se situeaza sub nivelul salariului mediu brut pe economie utilizat la fundamentarea bugetului asigurarilor sociale de stat acesta va putea fi cumulat cu veniturile realizate din exercitarea unei activitati pe baza de contract individual de munca, raport de serviciu sau in baza actului de numire in functie, potrivit legii, in cadrul entitatilor prevazute la art. 17 alin. (1),,
Puteti cumula pensia neta cu veniturile astfel realizate, daca nivelul acesteia nu depaseste nivelul salariului mediu brut pe economie utilizat la fundamentarea bugetului asigurarilor sociale de stat si aprobat prin legea bugetului asigurarilor sociale de stat, conform art 17 din L329/2009 actualizata.
aveti mai multe detalii in articolele 17-26 din aceesi lege.