avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 707 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Incompatibilitate pensie- salariu
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Incompatibilitate pensie- salariu

Buna ziua.
Va rog sa-mi spuneti daca pot sa ma angajej in calitate de consilier juridic pe baza de contract determinat sau nedeterminat la Politia locala, tinand seama ca am o pensie de peste 2000 lei. V
a multumesc anticipat. Cu stima.
Cel mai recent răspuns: Dorin Voicilas , Avocat 20:59, 29 Decembrie 2012
Beneficiind de sistemul public de pensii nu va puteti angaja la o institutie a statului, in speta - Politia locala. Exista o singura posibilitate (derogare de la aceasta interdictie) - in cazul in care institutia respectiva are nevoie de ocuparea acelui post si nu exista candidati pentru acel post, atunci va puteti angaja pe perioada determinata.
dorin11 a scris:

Beneficiind de sistemul public de pensii nu va puteti angaja la o institutie a statului, in speta - Politia locala. ...



Unde este prevazuta aceasta interdictie ? ....


@ gaby56
Puteti cumula pensia neta cu salariul in sectorul bugetar numai daca nivelul acesteia nu depaseste nivelul salariului mediu brut pe economie utilizat la fundamentarea bugetului asigurarilor sociale de stat si aprobat prin legea bugetului asigurarilor sociale de stat
In acest sens, se exprima art.17 alin.1 din Legea nr.329/2009.
Conditiile pentru cumul pensie/salariu din sistemul bugetar,sunt:
-Pensia sa fie de limita de varsta.
-Pensia neta nu trebuie sa depaseasca 2117 lei.Aceasta limita(2117)este valabila pentru anul 2012.
freeelis a scris:

dorin11 a scris:

Beneficiind de sistemul public de pensii nu va puteti angaja la o institutie a statului, in speta - Politia locala. ...



Unde este prevazuta aceasta interdictie ? ....


@ gaby56
Puteti cumula pensia neta cu salariul in sectorul bugetar numai daca nivelul acesteia nu depaseste nivelul salariului mediu brut pe economie utilizat la fundamentarea bugetului asigurarilor sociale de stat si aprobat prin legea bugetului asigurarilor sociale de stat
In acest sens, se exprima art.17 alin.1 din Legea nr.329/2009.



A se vedea Legea nr 329/2009 coroborat cu Legea nr 294/2011!!!
Raspunsul a fost dat in concordanta cu ce a afirmat utilizatorul gaby56;)

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Cumul salariu + pensie narcisa_salbatica narcisa_salbatica As vrea sa aflu daca mai sunt in vigoare prevederile legale care interziceau cumulul pensiei cu salariul, in mediul bugetar (cultura)... Concret, ma ... (vezi toată discuția)
Contract munca livakhe1 livakhe1 Buna ziua, sunt pensionar cu vechime integrala ,in MApN.Am dreptul sa mai muncesc?de exemplu la primaria din comuna coordonator ISU? (vezi toată discuția)
Contract de munca pensionar felicia2010 felicia2010 Buna seara Sotul meu este pensionar militar ,are o pensie de 1903 lei brut iar net 1705 lei acum mai primeste si o restanta de 41 lei brut din care net 35 ... (vezi toată discuția)