Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Incompatibilitate pensie- salariu
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Incompatibilitate pensie- salariu

Buna ziua.
Va rog sa-mi spuneti daca pot sa ma angajej in calitate de consilier juridic pe baza de contract determinat sau nedeterminat la Politia locala, tinand seama ca am o pensie de peste 2000 lei. V
a multumesc anticipat. Cu stima.
Beneficiind de sistemul public de pensii nu va puteti angaja la o institutie a statului, in speta - Politia locala. Exista o singura posibilitate (derogare de la aceasta interdictie) - in cazul in care institutia respectiva are nevoie de ocuparea acelui post si nu exista candidati pentru acel post, atunci va puteti angaja pe perioada determinata.
dorin11 a scris:

Beneficiind de sistemul public de pensii nu va puteti angaja la o institutie a statului, in speta - Politia locala. ...

Unde este prevazuta aceasta interdictie ? ....

@ gaby56
Puteti cumula pensia neta cu salariul in sectorul bugetar numai daca nivelul acesteia nu depaseste nivelul salariului mediu brut pe economie utilizat la fundamentarea bugetului asigurarilor sociale de stat si aprobat prin legea bugetului asigurarilor sociale de stat
In acest sens, se exprima art.17 alin.1 din Legea nr.329/2009.
Conditiile pentru cumul pensie/salariu din sistemul bugetar,sunt:
-Pensia sa fie de limita de varsta.
-Pensia neta nu trebuie sa depaseasca 2117 lei.Aceasta limita(2117)este valabila pentru anul 2012.
freeelis a scris:

dorin11 a scris:

Beneficiind de sistemul public de pensii nu va puteti angaja la o institutie a statului, in speta - Politia locala. ...

Unde este prevazuta aceasta interdictie ? ....

@ gaby56
Puteti cumula pensia neta cu salariul in sectorul bugetar numai daca nivelul acesteia nu depaseste nivelul salariului mediu brut pe economie utilizat la fundamentarea bugetului asigurarilor sociale de stat si aprobat prin legea bugetului asigurarilor sociale de stat
In acest sens, se exprima art.17 alin.1 din Legea nr.329/2009.

A se vedea Legea nr 329/2009 coroborat cu Legea nr 294/2011!!!
Raspunsul a fost dat in concordanta cu ce a afirmat utilizatorul gaby56;)