Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Ce inseamna pensie anticipata partiala?
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Ce inseamna pensie anticipata partiala?

ce inseamna pensie anticipata partiala?
Legea 263/2010
Art. 65
(1) Pensia anticipata partiala se cuvine, cu cel mult 5 ani inaintea implinirii varstei standard de pensionare, persoanelor care au realizat stagiul complet de cotizare, precum si celor care au depasit stagiul complet de cotizare cu pana la 8 ani.

4) Cuantumul pensiei anticipate partiale se stabileste din cuantumul pensiei pentru limita de varsta care s-ar fi cuvenit, prin diminuarea acestuia cu 0,75% pentru fiecare luna de anticipare, pana la indeplinirea conditiilor pentru obtinerea pensiei pentru limita de varsta.