Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Pensionat pe caz de boala ...imaginara
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Pensionat pe caz de boala ...imaginara

Ce institutie trebuie sesizata in cazul unei persoane care a reusit sa obtina o pensie pe caz de boala desi nu sufera de nimic?
Normal,trebuie sesizate concomitent,atat autoritatea care asigura analizarea existentei conditiilor de incadrare in si acordare pensie de boala cat si autoritatii care acorda lunar dreptul de pensie .
Surprinzatoare sustinerea dvs referitor la obtinerea pensiei de boala- afirmati dvs fara intrunirea in fapt a conditiilor imperios prevazute,in conditiile in care ,se cunoaste cat de riguroase sunt criteriile de incadrare,dar,totul este posibil...
Ok, deci casa de pensii, asta am inteles. Dar care este cealalta autoritate?
Ms ptr. raspuns.
Asta am gasit:
[ link extern ] /
O sesizare se trimite Serviciul Audit din cadrul Casei Nationale de Pensii Publice (fosta CNPAS). O echipa din cadrul CNPP verifica situatia si sesizeaza comisiile de avizare si control al dosarelor medicale pentru pensie de invaliditate din cadrul INEMRCM.

Comisia de control cheama beneficiarul de pensie de invaliditate la reexaminare. Concluzia la care ajunge aceasta comisie este definitiva, obligatorie pentru comisiile teritoriale de expertiza si nu poate fi contestata.
Link util (gasiti o adresa de e-mail pentru sesizari):
[ link extern ] /
Gabriela Pintea, Consilier juridic
Va multumesc pentru raspuns.
D.na Gabriela, considerati ca daca sesizarea este anonima, va mai fi analizata de cei abilitati?
Irina S., utilizator