Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA TVA la export
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

TVA la export

Buna seara,va rog sa ma ajutati in urmatoarea problema-in cateva zile urmeaza sa incheiem un contract cu o firma din Italia pt exportul de produse finite, usi, iar ei le vor monta in Italia.
1.Factura cum se emite cu TVA sau fara?, se face in euro sau in lei.
Banuiesc ca f se face in lei, dar eu cum o inreg in conta. in lei, la ce curs?
2.Daca clientul este platitor de TVA sau neplatitor cum se face factura?
3.Mai trebuie alte documente in afara de factura?

1. fara tva, in lei sau euro, cu mentiunea cursului valutar din ziua facturarii - in contabilitate se inregistreaza baza impozabila in lei, la cursul din ziua facturarii.
2. daca clientul are cod tva valid, se factureaza fara tva, daca nu are, cu tva.
3. contract, dovada ca bunurile au parasit teritoriul romaniei, TIR, CMR, eventual polita de asigurare

inainte de efectuarea livraarii sunteti obligati sa va inscrieti in ROI

bafta!