Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general regim fiscal donatii
Discuție deschisă în Contabilitate în general

regim fiscal donatii

Ca sa fie deductibile la calculul impozitului pe profit,cheltuielile trebuie efectuate in scopul realizarii de venituri impozabile.Donatiile in bani u se incadreaza in sfera acestor cheltuieli.(este vorba de donatii in bani prin intermediul telefoniei mobile,in scopuri caritabile)
Ceea ce va rog pe voi,este sa-mi spuneti unde se face referire (art) in Codul Fiscal ,persoane juridice,la regimul fical al donatiilor ,ptr.ca eu nu reusesc sa gasesc partea referitoare la donatii in Codul Fiscal actualizat la zi.
Buna ziua.
Cheltuielile cu donatiile sunt nedeductibile 100%.

Baza legala:
Codul fiscal
ART. 21

Cheltuieli

(1) Pentru determinarea profitului impozabil sunt considerate cheltuieli deductibile numai cheltuielile efectuate în scopul realizării de venituri impozabile, inclusiv cele reglementate prin acte normative în vigoare.