Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Cum calculez imp /profit si cum se face D100
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Cum calculez imp /profit si cum se face D100

Buna ziua cum se calc imp/prof si cum se intocmeste D100?
Multumesc
la soldul contului 121 se adauga nedeductibile,se scade pierderea fiscala de anul anterior,daca aveti si se inmulteste cu 16%.Daca aveti protocol doar 2% este deductibil,restul nu.Trebuie sa vedeti daca aveti cheltuieli cu combustibilul nedeductibile.
Codul Fiscal:
CAP. 2
Calculul profitului impozabil
ART. 19 Reguli generale
(1) Profitul impozabil se calculează ca diferenţă între veniturile realizate din orice sursă şi cheltuielile efectuate în scopul realizării de venituri, dintr-un an fiscal, din care se scad veniturile neimpozabile şi la care se adaugă cheltuielile nedeductibile. La stabilirea profitului impozabil se iau în calcul şi alte elemente similare veniturilor şi cheltuielilor potrivit normelor de aplicare.
ART. 20 Venituri neimpozabile
ART. 21 Cheltuieli
(2) Sunt cheltuieli efectuate în scopul realizării de venituri şi(......)
(3) Următoarele cheltuieli au deductibilitate limitată(....)
(4) Următoarele cheltuieli nu sunt deductibile(.....)

In mare cam asa, in detaliu trebuie studiat codul fiscal pentru fiecare speta in parte.
radumuresan, utilizator