Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Dupa Divort , Fetita a ramas pe Nume meu
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Dupa Divort , Fetita a ramas pe Nume meu

Dupa divort , fetita imi poarta numele ... vreau sa stiu daca ma afecteaza pe mine in viitor si daca sant unele probleme care poate sa apara pe viitor ?
Daca as avea o proprietate sau o suma mare de banii pe numele meu , ar trebui ca fata mea sa depinda de ei ? sau asta nu are nici o legatura doar atat ca e pe numele meu ... ?
Mentionez faptul ca platesc Pensie de intretinere lunara...
Bineinteles!
Filiatia nu se stinge prin casatorie! Ce-ar mai fi!? Nici macar prin moartea parintilor.
elena138, utilizator
Daca eu vreau sa-i platesc deodata toata pensia de intretinere a minorei ( de ex: Platesc 10 000 Lei ) de fata cu sotia la un Notar public , se accepta in felul acesta
daca ea semneaza ca a primit aceasta suma ca drept pt pensia minorei ...?
uddo a scris:

si daca dupa ce se marita ?si normal ca isi schimba numele , atunci mai are un drept dupa moartea mea ?

Da domnule draga, are drept de mostenire, fie ca isi schimba numele,culoarea parului,tara de resedinta sau chiar sexul...
Sigur isi pastreaza toate drepturile de mostenitor!!!
anacross a scris:

uddo a scris:

si daca dupa ce se marita ?si normal ca isi schimba numele , atunci mai are un drept dupa moartea mea ?

Da domnule draga, are drept de mostenire, fie ca isi schimba numele,culoarea parului,tara de resedinta sau chiar sexul...

Doamne mare e gradina ta. Stimate domn, daca nu erati divortat ati mai fi pus astfel de intrebari?

@anacross =D>=D>=D> ati dat raspunsul complet, sper ca domnul este lamurit pe deplin