Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Sarcina gemelara
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Sarcina gemelara

Buna ziua,
Ma numesc Cristina si voi fi mama de gemeni. Am o nelamurire cu valoarea indemnizatiei pentru concediul maternal. Avand 2 copii, voi primi suma dubla? Cu alocatia de crestere a copilului imi este clar; fiecare dintre cei doi copii va primi.
1. OUG 111/2010 spune:
Art. 5
(1) Cuantumul indemnizatiilor lunare prevazute la art. 2 alin. (2)—(4) se majoreaza cu 600 lei pentru fiecare copil nascut dintr-o sarcina gemelara, de tripleti sau multipleti, incepand cu al doilea copil provenit dintr-o astfel de nastere.

(2) Pe perioada pana la implinirea de catre copil a varstei de 2 ani sau 3 ani, in cazul copilului cu handicap, cuantumul alocatiei de stat prevazut de Legea nr. 61/1993 privind alocatia de stat pentru copii, republicata, se stabileste la 200 lei.

2. Asta inseamna ca vi se stabileste o indemnizatie pentru CCC (dar nu mai putin de 600 lei) iar pentru al doilea copil vi se da in plus 600 lei.
Multumesc pentru informatii!