Forum Discuţii juridice Achiziţii publice Declaratia pe proprie raspundere prev. de art.11 ...
Discuție deschisă în Achiziţii publice

Declaratia pe proprie raspundere prev. de art.11 alin.4 din HG 925/2006, pentru demonstrarea indeplinirii criteriilor de calificare prev. la art.176 din OUG 34/2006

Referitor la declaratia, prev. la art.11 alin.4 din HG 925/2006, pe propria raspundere pentru demonstrarea indeplinirii criteriilor de calificare prev. la art.176 din O.U.G 34/2006, declaratie insotita de o anexa "in care ofertantul trebuie sa mentioneze succint , dar precis, modul concret de indpelinire a respectivelor cerinte-inclusiv, daca au fost solicitate, diverse valori, cantitati sau altele asemenea" conform legii.
Va rog ,spuneti-mi daca in anexa respectiva este necesar sa se mentioneze clar, prezumandu-se ca exista la data intocmirii ofertei, printre altele, urmatoarele:
a) nr., data si emitentul certificatelor de atestare fiscala si/sau a certificatului constatator ;
b) nr., data si partile contractului/contractelor ce dovedesc experienta similara; nr. si data procesului verbal de receptie la terminarea lucrarilor/receptia finala;
c) nr., data si emitentul recomandarilor/certificatelor constatatoare privind modul de indeplinire a obligatiilor contractului vis-a-vis de experienta similara invocata;
d) nr., data si si emitentul certificatului ce atesta implementarea sistemelor de management calitate, mediu, securitate si sanatate ocupationala;
e) media cifrei de afaceri pe ultimii 3 ani
in ipoteza ca toata documentele la care am facut referire sunt solicitate prin documentatia de atribuire?
Da, este necesar si, din propria experienta va sfatuiesc sa procedati asa.