Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale Dizolvare SRL instanta
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

Dizolvare SRL instanta

Buna ziua,

Care este valoarea taxei judiciare de timbru, pentru dizolvarea voluntara a unui SRL, cu un singur asociat?

Cu stima,
Ionita Florin
39 lei-art.6 lit a din legea taxelor de timbru
MARGARETA STANCIU, Avocat
De la intrarea in vigoare a OUG 116/2009 pentru acest tip de diyolvare nu se plateste taxa judiciara de timbru.
Art. 8
(1) Pe durata de aplicare a prevederilor prezentei ordonante de urgenta, Oficiul National al Registrului Comertului, prin oficiile registrului comertului de pe langa tribunale, nu incaseaza taxa judiciara de timbru si, dupa caz, contravaloarea timbrului judiciar.
Buna seara,

Imi cer scuze, nu am dat eu informatii esentiale: dizolvarea se face pe calea tribunalului, conform art. 237 alin. 1 din Legea 31/1990! Se plateste taxa judiciara de timbru de 39 lei + timbru judiciar de 0,3 lei.

Va multumesc pentru raspunsuri!

Cu stima,
Ionita Florin