avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 315 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale Dizolvare SRL instanta
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

Dizolvare SRL instanta

Buna ziua,

Care este valoarea taxei judiciare de timbru, pentru dizolvarea voluntara a unui SRL, cu un singur asociat?


Cu stima,
Ionita Florin
Cel mai recent răspuns: CLASOR CONSULT , Consilier juridic 21:49, 21 Februarie 2011
39 lei-art.6 lit a din legea taxelor de timbru
Ultima modificare: Duminică, 20 Februarie 2011
MARGARETA STANCIU, Avocat
De la intrarea in vigoare a OUG 116/2009 pentru acest tip de diyolvare nu se plateste taxa judiciara de timbru.
Art. 8
(1) Pe durata de aplicare a prevederilor prezentei ordonante de urgenta, Oficiul National al Registrului Comertului, prin oficiile registrului comertului de pe langa tribunale, nu incaseaza taxa judiciara de timbru si, dupa caz, contravaloarea timbrului judiciar.
Buna seara,

Imi cer scuze, nu am dat eu informatii esentiale: dizolvarea se face pe calea tribunalului, conform art. 237 alin. 1 din Legea 31/1990! Se plateste taxa judiciara de timbru de 39 lei + timbru judiciar de 0,3 lei.

Va multumesc pentru raspunsuri!

Cu stima,
Ionita Florin

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Punct de lucru-registrul comertului Contabilitate sector 4 evoCONTA Contabilitate sector 4 evoCONTA Vreau sa imi infiintez un punct de lucru in Bucuresti. As vrea sa stiu ce documente trebuie intocmite si tarifele. (vezi toată discuția)
Unde se depune cererea de dizolvare a srl? Sorin_mn Sorin_mn Unde poate solicita dizolvarea societatii, la registrul comertului sau la tribunal? Multumesc (vezi toată discuția)
Radierea unai firme ofeliadaniel ofeliadaniel Buna ziua! Am o firma care are activitatea suspendata si acum in iunie imi expira termenul de suspendare. Vreau sa o radiez, dar nu stiu cat sunt costurile ... (vezi toată discuția)