Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale punct de lucru-Registrul Comertului
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

punct de lucru-Registrul Comertului

Vreau sa imi infiintez un punct de lucru in Bucuresti.
As vrea sa stiu ce documente trebuie intocmite si tarifele.
-de platit, eu am platit aprox. 400 lei

- aveti nevoie de hot. aga deschidere punct de lucru + anexa in original (sau decizia as. unic, dupa caz) cu contor de litere si spatii, doua formulare tipizate de la recom (cerere inregistrare ORC + declaratie model 2), in care mentionati toate ob. de activ. ce se vor desfasura la punctul respectiv (regasibile in actul constitutiv), act de spatiu (contr. de propr, inchiriere, comodat, etc...pt. spatiul respectiv), - un extras CF ( + acord vecini, daca este intr-un bloc; Adeverinta/Acord Asociatie de Propietari daca este cazul), taxa timbru (v-o calculeaza ei) + dosar plic...si ma rog, imputernicire daca nu sunteti adminul :)

Spor!

Nicoleta Silvia Hulpus, Consilier juridic
Oarecum exacte informatiile, cu exceptia taxei de timbru care nu se mai plateste la registrul comertului de aproape doi ani...Taxa de inregistrare a punctului de lucru cu autorizarea aferenta costa in jur de 210 lei daca va intocmiti dvs. decizia/hotararea.Informatii complete aici: [ link extern ]
am deschis punctul de lucru acum vreo 2-3 luni...si am platit-o la Reg. Com.
o fi Clujul vreo exceptie ;):P
Daca ati platit o fi, pentru ca prin OUG 116/2009 s-a ,,abolit" aceasta taxa...
Art. 8
(1) Pe durata de aplicare a prevederilor prezentei ordonante de urgenta, Oficiul National al Registrului Comertului, prin oficiile registrului comertului de pe langa tribunale, nu incaseaza taxa judiciara de timbru si, dupa caz, contravaloarea timbrului judiciar.
(2) Pe perioada mentionata la alin. (1) se folosesc formularele-tip aflate in uz la data intrarii in vigoare a prezentei ordonante de urgenta.