Forum Discuţii juridice Probleme juridice în afaceri - ... plata in numer cu ocazia fuziunii
Discuție deschisă în Probleme juridice în afaceri - contracte între profesionişti

plata in numer cu ocazia fuziunii

Art. 238 alin. (2) lit. a) din Legea 31/1990, cu modificarile si completarile ulterioare prevede că divizarea este operatiunea prin care:
a)o societate, dupa ce este dizolvata fara a intra în lichidare, transfera mai multor societati totalitatea patrimoniului sau, în schimbul repartizarii catre actionarii societatii divizate de actiuni la societatile beneficiare si, eventual, al unei plati în numerar de maximum 10% din valoarea nominala a actiunilor astfel repartizate;
Va rog sa imi spuneti ce reprezinta plata în numerar de maximum 10% din valoarea nominala a actiunilor astfel repartizate. Cine cui o da, ce regim are?
Va multumesc anticipat
In cazul divizarii totale, asociatii firmei dizolvate pot primi o prima de divizare in numerar.
Legea limiteaza aceasta suma la maximum 10% din valoarea nominala a actiunilor/partilor sociale repartizate.

Plata se face de catre firma primitoare, se impoziteaza cu 16% pentru ca este venit din investitie iar acordarea acesteia este facultativa, nu obligatorie.

Alberto Kurtyan