Forum Discuţii juridice Probleme juridice în afaceri - ... divizarea societatii - cedarea folosintei imobilului
Discuție deschisă în Probleme juridice în afaceri - contracte între profesionişti

divizarea societatii - cedarea folosintei imobilului

in situatia in care in contractul de inchiriere este specificat ca nu pot fi cedate drepturile de folosinta unei alte societati si locatarul nu poate subinchiria se poate face divizarea societatii-locatar fara acordul proprietarului?
Potrivit art238 din Lg.31/1991
”2)Divizarea este operaţiunea prin care:
a)o societate, după ce este dizolvată fără a intra în lichidare, transferă mai multor societăţi totalitatea patrimoniului său, în schimbul repartizării către acţionarii societăţii divizate de acţiuni la societăţile beneficiare şi, eventual, al unei plăţi în numerar de maximum 10% din valoarea nominală a acţiunilor astfel repartizate;
b)o societate, după ce este dizolvată fără a intra în lichidare, transferă totalitatea patrimoniului său mai multor societăţi nou-constituite, în schimbul repartizării către acţionarii societăţii divizate de acţiuni la societăţile nou-constituite şi, eventual, al unei plăţi în numerar de maximum 10% din valoarea nominală a acţiunilor astfel repartizate.”

Trebuie sa avem in vedere ca divizarea societatii nu poate fi decisa decat de societate.-prin organele ei de conducere- si nu poate fi conditionata de titularul dreptului de proprietate -locator- al unui bun inchiriat societatii.-care are calitatea de locatar-.
Potrivit art 239 din aceiasi lege Art. 239:
”(1)Fuziunea sau divizarea se hotărăşte de fiecare societate în parte, în condiţiile stabilite pentru modificarea actului constitutiv al societăţii.”
Asa stand lucrurile in masura in care in cadrul divizarii bunul locatorului -adica al societatii care intra in divizare- este trecut in bunurile/drepturile transmise unei alte societati ... fara ca proprietarul -locatarul- sa isi dea acordul locatorul nu poate fi obligat a accepta semnarea unui nou act cu societatea nou formata.
In masura in care aceasta ocupa in mod abuziv acesta spatiu .. poate solicita evacuarea si anularea actului.
In alta modalitate nu locatorul nu ar putea sa intervina in divizarea societatii neavand nici un drept in conducerea societatii.

apaidiu a scris:

Asa stand lucrurile in masura in care in cadrul divizarii bunul locatorului -adica al societatii care intra in divizare- este trecut in bunurile/drepturile transmise unei alte societati ... fara ca proprietarul -locatarul- sa isi dea acordul locatorul nu poate fi obligat a accepta semnarea unui nou act cu societatea nou formata.

din cate stiu eu proprietarul este locator si cel care foloseste spatiul - in cazul nostru societatea in divizare - este locatar.

apaidiu a scris:

Trebuie sa avem in vedere ca divizarea societatii nu poate fi decisa decat de societate.-prin organele ei de conducere- si nu poate fi conditionata de titularul dreptului de proprietate -locator- al unui bun inchiriat societatii.-care are calitatea de locatar-.

bineinteles ca proprietarul locator nu poate interveni in divizarea societatii, intrebarea mea este daca, avand in vedere clauzele contractului de inchiriere care interzice subinchirierea si cedarea folosintei imobilului, vreuna din societatile rezultate in urma divizarii societatii locatar poate folosi spatiul
ADRIANA PRICOPE, Avocat