Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Dupa 3 ani am realizat ca lucram la negru!
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Dupa 3 ani am realizat ca lucram la negru!

Pe 10/04/2008 m-am dus si m-am angajat la o firma de taximetrie(al carui nume deocamdata nu-l dau)si de la aceiasi data am inceput efectiv lucrul fara a beneficia de nici un fel de salariu,bonificatie sau concediu pana in ziua de azi.
Tot la cea data am semnat si un contract de munca insa......
Azi am aflat ca de fapt nu figurez ca muncind legal,ca nu exist in baza de date a ITM
Intrebarea mea este daca odata cu incetarea activitatii mele in firma respectiva pot cere daune si despagubiri pentru acesti 3 ani pierduti din viata,putand dovedii cu acte oficiale ca am activat in cadrul firmei(fiscalizarea nominala a aparatului de taxat,certificatul metrologic ce-mi poarta numele,amenzi de circulatie cu autoturismul firmei,etc)tinand cont si de faptul ca nu am posibilitatea de a-mi angaja un avocat platit.
Situatia este foarte complexa si implica si fraudarea statului prin neplata impozitelor aferente muncii depuse de mine si implicit ale incasarilor care clar nu erau trecute in contabilitate.
Sunt foarte constient de gravitatea afirmatiilor mele si sunt gata sa le sustin cu acte doveditoare.
Daca cineva este dispus sa ma reprezinte in fata unei instante judecatoresti cu reale sanse de a castiga procesul ce intentionez sa-l intentez,impotriva respectivei firme,si este de acord sa-si primeasca onorariul procent din valoarea
despagubirilor....astept un semn pentru discutii detaliate.
Mai mentionez in incheiere ca nu sunt un caz izolat si mult mai multe persoane sunt in aceasi situatie si lucreaza si in prezent in cadreul aceleiasi firme.Multi din ei sunt dispusi sa se alature actiunii mele si sa depuna marturie in favoarea mea in cazul in care var fi solicitati.
SPIREA, utilizator
Cel mai bun lucru este actiunea in instanta .... sesizarea la ITM poate constata sau nu ca dvs ati lucrat la negru .. daca mergeti in instanta trebuie sa va pregatiti bine apararea, intrucat trebuie sa se faca dovada prevederilor contractuale şi a prestaţiilor efectuate prin orice mijloc de probă - inscrisuri, martori, prezumtii etc.
freeelis a scris:

Cel mai bun lucru este actiunea in instanta .... sesizarea la ITM poate constata sau nu ca dvs ati lucrat la negru .. daca mergeti in instanta trebuie sa va pregatiti bine apararea, intrucat trebuie sa se faca dovada prevederilor contractuale şi a prestaţiilor efectuate prin orice mijloc de probă - inscrisuri, martori, prezumtii etc.

Exact, actiune in instanta, dar in instanta s-ar putea folosi de procesul verbal de constatare in urma unei sesizari catre ITM.
Nu se intra in casa cu usa cu tot - desigur, aceasta este parerea mea si nu este obligatoriu de urmat.

Iar Dvs., d-le SPIREA, cam dramatizati inutil situatia (dealtfel indeajuns de dramatica). Nu este nevoie sa mergeti la CEDO, este suficient sa mergeti pe caile pe care legiuitorul vi le deschide.
Si pana nu uit: oricum sunteti cu cativa pasi in fata angajatorului (pardon: a pseudo-angajatorului), iar dracu' nu-i asa de negru precum pare, etc...
Si daca tot ati amintit de romanul/serialul <<Radacini>>, permiteti-mi sa spun ca analogia nu este prea fericita si cam schioapata: intr-adevar, acolo era exploatare, insa nu uitati ca dumneavoastra ati fost retribuit, ceea ce in cazul sclavilor nu era la moda. Kunta Kinte (tot din Radacini) ar fi fost incantat sa primeasca bani in loc de batai...
ContSters44758, utilizator
ITM-ul cu greu va dovedi ca s-a lucrat la negru in acea perioada ... pentru aceasta ar trebui sa existe dovezi in sprijinul sesizarii .. martori, inscrisuri etc.
Actiunea in instanta nu este in niciun fel conditionata de sesizarea facuta ITM-ului.
Cunosc un caz al unei colege care a sesizat ITM-ul pentru faptul ca timp de aproape sase luni i s-a diminuat salariul in procente de 15-25% lunar fara nici macar o informare.
Inspectorii de munca si-au facut treaba constatand nelegalitatea faptei angajatorului si au fixat in planul de masuri recalcularea si achitarea drepturilor salariale abuziv luate.
Angajatorul si-a permis sa nu ia in seama planul de masuri si atunci am facut plangere la tribunal.
Dupa aproape 9 luni(la termen de maternitate:P) de judecata instanta "constata" ca angajatorul a procedat corect diminuandu-i sistematic salariul angajatei avand ca "temei legal art. 48 din Codul muncii#-o=D>#-oX-( care ,intre noi fie spus , nu are nici in clin nici in maneca cu modificarea salariului iar despre locul si felul muncii nici nu poate fi vorba pentru ca nu a existat o asemenea modificare).
Este demn de retinut ca s-a depus ca inscris si actul de control al ITM-ului.
Si ca instanta sa ne duca in eroare ne fixeaza "in numele legii cu drept de recurs in 15 zile".
Introducem recursul in a 12-a zi si ni se respinge ca tardiv .
Asta-i justitia romana cu toate notele pe care si le-a luat si pe care le merita cu prisosinta.
Dar cu dreptatea cum ramane???:training:
rosu gheorghe, utilizator
atticus a scris:

freeelis a scris:

Cel mai bun lucru este actiunea in instanta .... sesizarea la ITM poate constata sau nu ca dvs ati lucrat la negru .. daca mergeti in instanta trebuie sa va pregatiti bine apararea, intrucat trebuie sa se faca dovada prevederilor contractuale şi a prestaţiilor efectuate prin orice mijloc de probă - inscrisuri, martori, prezumtii etc.

Exact, actiune in instanta, dar in instanta s-ar putea folosi de procesul verbal de constatare in urma unei sesizari catre ITM.
Nu se intra in casa cu usa cu tot - desigur, aceasta este parerea mea si nu este obligatoriu de urmat.

Iar Dvs., d-le SPIREA, cam dramatizati inutil situatia (dealtfel indeajuns de dramatica). Nu este nevoie sa mergeti la CEDO, este suficient sa mergeti pe caile pe care legiuitorul vi le deschide.
Si pana nu uit: oricum sunteti cu cativa pasi in fata angajatorului (pardon: a pseudo-angajatorului), iar dracu' nu-i asa de negru precum pare, etc...
Si daca tot ati amintit de romanul/serialul <<Radacini>>, permiteti-mi sa spun ca analogia nu este prea fericita si cam schioapata: intr-adevar, acolo era exploatare, insa nu uitati ca dumneavoastra ati fost retribuit, ceea ce in cazul sclavilor nu era la moda. Kunta Kinte (tot din Radacini) ar fi fost incantat sa primeasca bani in loc de batai...

Analogia nu poate schiopata atata timp cat NU am fost remunerat asa cum credeti si nici o firma de taximetrie nu remunereaza soferii.Remuneratia o reprezinta veniturile realizate zilnic peste plan si costul combustibilului plus ziua libera mai exact Duminica in care nu dai plan.
Cu sinceritate va spun ca un taximetrist care lucreaza cinstit nu castiga mai mult de 1000 de ron lunar asta cu noroc tinand cont de cate taxiuri sunt in bucuresti legale si ilegale(firme precum Pelicanul,200,Bugeti,Occident cu licente de Ilfov care nu au dreptul legal sa faca taximetrie in Bucuresti si care totusi fac nestingheriti la umbra coruptiei ronamesti!!!!)!
Daca tinem cont si de faptul ca nu-i ia gramada,realizam ca asa zisul castig nu se simte.Zilnic ce iei pe mere dai pe pere.
Cu respect si multumiri pentru raspuns dar si cu scuze pentru infocarea mea,acelasi SPIREA
SPIREA, utilizator