Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Proprietate privata
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Proprietate privata

Buna ziua,
In anul 1998 am cumparat la licitatie o casa. Acum ziaristii si actualul primar, infiarbantati de alegeri, publica in ziar tot felul de neadevaruri in legatura cu aceasta proprietate.
Au filmat si fotografiat dinstrada si au publicat aceste materiale.
Ma intereseaza daca au voie sa faca acest lucru atata timp cat imi afecteaza imaginea si ma deranjeaza.
Le-am spus ca este proprietate privata, insa spun ca strada este publica si pot filma si fotografia orice doresc.

Acum doresc sa fac o petrecere in aer liber la mine in curte si as dori sa stiu daca pot in vre-un fel sa le interzic sa-mi "violeze" intimitatea.
Nu sunt un vip sau o persoana sus-pusa ca sa fiu urmarita si nu am incalcat nici o regula privind licitatia acelei case.
va multumesc anticipat!
Au dreptate strada este domeniul public si pot filma si fotografia orice doresc.
Totul depinde de comportamentul dumneavoastra, ignoratii.
Constitutia Romaniei garanteaza dreptul la viata privata si la intimitate, insa dupa parerea mea, faptul ca cineva va fotografiaza casa, din exterior, nu constituie o violare a intimitatii. Intimitate aveti in casa...
Daca nu va patrunde nimeni in curte, fara acordul dumneavoastra, nu se incalca legea. Puteti sa va faceti un gard inalt, dupa care sa nu se vada nimic in curte...
Aveti grjija ca prin acea petrecere sa nu incalcati vreo lege privind tulburarea linistii publice.
Sunt de acord cu gardul inalt.
Faptul ca se filmeaza din strada nu inseamna ca nu se incalca dreptul la viata intima si privata.
Daca fotgrafiaza sau fimeaza casa e una dar daca va filmeaza pe dvs e alta.
Au filmat odata nu de mai multe ori, presupun.In acest caz nu aveti ce face.
Daca abuzeaza de acest lucru ii puteti actiona in judecata.De pilda, nu pot fotografia si filma in fiecare zi casa.Este abuziv si exista texte de lege pe care se poate intemeia o actiune in justitie.Au facut-o o data si gata.
Problema este ca se acorda daune mici si din acest motiv nu speriati pe nimeni.E posibil sa fie necesar sa ajungeti la CEDO pt cuantumul daunelor.
Daca sunteti persoana publica situatia este mai complicata.

avocat Claudiu Lascoschi
In ce baza legala nu au voie sa filemze in fiecare zi, doar nu se schimba situatia juridica a domeniului public de la o zi la alta, nu?
Da-mi si mie o lege, ceva, ca nu cunosc sa existe...
Si ce plangere sa faca omul, bazat pe ce anume?
AVLIL a scris:

In ce baza legala nu au voie sa filemze in fiecare zi, doar nu se schimba situatia juridica a domeniului public de la o zi la alta, nu?
Da-mi si mie o lege, ceva, ca nu cunosc sa existe...
Si ce plangere sa faca omul, bazat pe ce anume?

Exact asta ma intrebam si eu...:-/