Forum Discuţii juridice Probleme juridice în afaceri - ... Limba care guverneazã contractul
Discuție deschisă în Probleme juridice în afaceri - contracte între profesionişti

Limba care guverneazã contractul

Bună Ziua,

În situaţia în care o firmă română încheie un contract de furnizare de utilaj cu o S.C. din altă ţară U.E., limba ce guvernează contractul poate fi stabilită limba engleză?

În principiu aş dori să ştiu cum este mai oportun :
doar limba română sau doar limba engleză, sau există posibilitatea (în situaţia în care părţile sunt de acord) să fie alese ambele limbi pentru a guverna contractul.

Mulţumesc

Vă mulţumesc pentru răspunsuri.