Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe venit, ... PFA la norma de venit - Depasire plafon anual de ...
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe venit, CAS, CASS

PFA la norma de venit - Depasire plafon anual de scutire de 35.000 euro

Pentru PFA cu norma de venit.
Daca depasesc plafonul anual de 35.000 euro (119.000 RON) cu o factura emisa pe 25 Ianuarie 2011, Cf Art. 152 (6) din Codul Fiscal ar fi trebuit sa declar depasirea in 10 zile, adica pana pe 4 Februarie 2011.

Intrebare: De la ce data devin platitor de TVA, de la 1 Martie sau de la 1 Februarie?

Am inteles ca dupa declararea ca platitor de TVA mai dureaza vreo saptamana pana se primeste codul de TVA.

Art. 152 Cod Fiscal 2011
(6) Persoana impozabilă care aplică regimul special de scutire şi a cărei cifră de afaceri, prevăzută la alin. (2), este mai mare sau egală cu plafonul de scutire prevăzut la alin. (1), ori, după caz, la alin. (5), trebuie să solicite înregistrarea în scopuri de TVA, conform art. 153, în termen de 10 zile de la data atingerii sau depăşirii plafonului. Data atingerii sau depăşirii plafonului se consideră a fi prima zi a lunii calendaristice următoare celei în care plafonul a fost atins sau depăşit. Regimul special de scutire se aplică până la data înregistrării în scopuri de TVA, conform art. 153. Dacă persoana impozabilă respectivă nu solicită sau solicită înregistrarea cu întârziere, organele fiscale competente au dreptul să stabilească obligaţii privind taxa de plată şi accesoriile aferente, de la data la care ar fi trebuit să fie înregistrat în scopuri de taxă conform art. 153.
Se solicita in termen de 10 zile inregistrarea in scopuri de TVA. Data depasirii plafonului "se considera a fi prima zi a lunii calendaristice urmatoare celei in care plafonul fost depasit". Pentru a preintampina orice problema era bine sa declarati depasirea pana la 31 ianuarie, astfel ca de la 1 februarie sa deveniti platitor de TVA.
Daca nu s-a intamplat asa si ati declarat pe 3-4 februarie regimul de scutire se va aplica pana la data inregistrarii in scopuri de TVA. Prevederea din Codul fiscal este destul de ambigua.
Daca ati depasit plafonul prin emiterea unei facturi pe 25.01.2011, pana pe 10.02.2011 trebuia sa depuneti documentele pentru inregistrarea ca platitor TVA. Veti emite facturi cu TVA incepand cu 01.03.2011.
Atentie: plafonul se calculeaza incepand cu data de 01 ianuarie (sau incepand cu data infiintarii - caz in care plafonul se recalculeaza pe perioada in care ati avut activitate). Daca in 2010 nu ati depasit plafonul, in 2011 calculul incepe de la zero.
Daca am depasit plafonul in ianuarie si nu am anuntat pana acum ce mi se poate intampla?
Sa inteleg ca ati eliberat o factura mai mare de 119.000 lei in luna ianuarie?

Amenda intre 1000 si 5000 lei.
Codul de Procedura Fiscala art. 219 alin. 1 lit. a si alin. 2 lit. d.

Recalcularea TVA incepand cu data la care ar fi trebuit să fie înregistrat ca platitor TVA.
Codul Fiscal art. 152 alin. 6 si art. 153 alin. 1 lit. b.
1. Plafonul se calculeaza in lei? Adica toate facturile in EUR le convertesc in lei la cursul din ziua respectiva, fac suma si cand e mai mare ca 119.000 am depasit plafonul?

2. Ce declaratie tre depusa ca sa ma declar platitor de TVA ?

3. Daca sunt la norma de venit voi ramane in continuare la norma insa platitor de TVA ?