Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA inregistrare platitor de tva
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

inregistrare platitor de tva

Sunt intreprindere individuala infiintata in 02.09.2009.La 31 dec. 2009 am realizat o cifra de afaceri de 121.300 ron. Cand ar trebui sa devin platitor de TVA? Sau am devenit deja? Multumesc.
ati devenit deja.

pana la 10 ianuarie 2010 trebuia sa va inregistrati in scopuri tva.
codul tva era valabil incepand cu 1 feb 2010.

temei legal, art 152, alin 6 cod fiscal
Persoana impozabilă care aplică regimul special de scutire şi a cărei cifră de afaceri, prevăzută la alin. (2), este mai mare sau egală cu plafonul de scutire în decursul unui an calendaristic, trebuie să solicite înregistrarea în scopuri de TVA, conform art. 153, în termen de 10 zile de la data atingerii sau depăşirii plafonului. Data atingerii sau depăşirii plafonului se consideră a fi prima zi a lunii calendaristice următoare celei în care plafonul a fost atins sau depăşit