avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 411 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA inregistrare platitor de tva
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

inregistrare platitor de tva

Sunt intreprindere individuala infiintata in 02.09.2009.La 31 dec. 2009 am realizat o cifra de afaceri de 121.300 ron. Cand ar trebui sa devin platitor de TVA? Sau am devenit deja? Multumesc.
Cel mai recent răspuns: danike , utilizator 17:30, 9 Februarie 2010
ati devenit deja.

pana la 10 ianuarie 2010 trebuia sa va inregistrati in scopuri tva.
codul tva era valabil incepand cu 1 feb 2010.

temei legal, art 152, alin 6 cod fiscal
Persoana impozabilă care aplică regimul special de scutire şi a cărei cifră de afaceri, prevăzută la alin. (2), este mai mare sau egală cu plafonul de scutire în decursul unui an calendaristic, trebuie să solicite înregistrarea în scopuri de TVA, conform art. 153, în termen de 10 zile de la data atingerii sau depăşirii plafonului. Data atingerii sau depăşirii plafonului se consideră a fi prima zi a lunii calendaristice următoare celei în care plafonul a fost atins sau depăşit

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Tva cripa40 cripa40 Am atins cifra de afaceri de 35000euro (valoarea cursului la data aderarii) in data de 23/12/2009. Va rog sa-mi spuneti daca pot beneficia in continuatre de ... (vezi toată discuția)
Inregistrare platitor tva PUFACONT PUFACONT In luna octombrie am ajuns la suma pentru care trebuie sa devin platitor de tva cum ma inregistrez la finante care este procedura, modificarea dec. vector ... (vezi toată discuția)
Depasire plafon cifra de afaceri de 35000 euro ADRIANA RATIU ADRIANA RATIU firma este platitoare de impozit pe profit si de tva si depune declaratiile trimestrial.la sfarsitul anului 2008 am depasit cifra de afaceri de 35000 ... (vezi toată discuția)