Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA DECLARATIE 392 B
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

DECLARATIE 392 B

Taximetristii care anul trecut au fost la norma de venit depun 392 B?
Formularul 392B"Declaratie informativa privind livrarile de bunuri, prestarile de servicii si achizitiile efectuate in anul 2010" se completeaza de catre persoanele impozabile neinregistrate in scopuri de TVA, potrivit dispozitiilor art. 153 din Legea nr. 571/2003 privind Codul fiscal, cu modificarile si completarile ulterioare, a caror cifra de afaceri realizata la finele anului calendaristic, excluzand veniturile obtinute din vanzarea de bilete de transport international rutier de persoane, este inferioara sumei de 35.000 de euro, calculata in echivalent lei, potrivit legii, respectiv inferioara sumei de 119.000 lei.
Nu scrie nicaieri ca ar fi scutiti de depunere , deci depun si ei indiferent de sistemul de impunere a veniturilor;